Historia i kultura

Archeolodzy odkrywają, jak chłodzono wina w rzymskich legionach nad Dunajem

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Wodociąg - antyczną lodówkę do chłodzenia trunków i mięsa, studnię, która zaopatrywała w wodę legionistów Imperium Rzymskiego i kompleks budowli wojskowych przebadali w dawnej twierdzy Novae polscy archeolodzy.

Jak poinformował Uniwersytet Warszawski, badania na terenie północnej Bułgarii prowadził zespół pod kierunkiem prof. Piotra Dyczka, dyrektora Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej UW (więcej: TU, TU i TU).

W tegorocznej kampanii wykopaliskowej badacze uchwycili kompleks drewniano-ziemnych baraków wojskowych związanych z legionem VIII Augusta, który jako pierwszy stacjonował na trwałe przy naddunajskiej granicy Imperium Rzymskiego. Naukowcy dokonali pomiarów i ustalili, że konstrukcja ma trzydzieści osiem metrów szerokości i sześćdziesiąt metrów długości.

Odkryto tu najwcześniejszą znaną w Novae studnię, która zaopatrywała legionistów w wodę. Odsłonięto również system akweduktów wykonanych z rur ceramicznych i ołowianych.

"Na biegu wodociągu ołowianego umieszczano w ziemi pojemnik wykonany z płyt ceramicznych - w ten sposób, aby rura przebiegała wzdłuż jego dłuższego boku. To antyczna lodówka, już kolejna, którą odkryliśmy, ale tym razem z dodatkowym chłodzeniem. Wewnątrz bowiem znajdowały się fragmenty naczyń do picia wina, miseczki i kości zwierzęce. Pozwoli to nam odtworzyć ostatni posiłek" – mówi prof. Dyczek.

Eksploracja pieca ceramicznego z IV wieku przyniosła kolejne odkrycie w postaci zestawu wyjątkowych naczyń, także z serwisu do picia wina. Rzadkie naczynia o czarnej powierzchni są dekorowane motywem gładzonym i grzebykowym. Prof. Dyczek podkreśla, że zestaw może być dokładnie datowany, co ma zakończyć dyskusję ekspertów nad chronologią i genezą tych rzadkich nad Dunajem naczyń.

Wśród odkrytych zabytków jest także mały wisiorek z przedstawieniem srebrnej, starannie wykonanej, dopracowanej w najmniejszym detalu myszki i ponad dwieście innych pamiątek z przeszłości. (PAP)

kol/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Odsłonięte przez archeologów z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku relikty wartowni nr 5 i willi oficerskiej na Westerplatte, 2021 (aldg) PAP/Adam Warżawa

    Gdańsk/ Ponad 180 historycznych artefaktów i 49 niebezpiecznych przedmiotów odkryto na Westerplatte

  • Źródło: archiwum Anity Szczepanek

    Polacy odkryli w Czulicach grób dwójki dzieci z czasów Wędrówek Ludów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera