![12.06.2023. Brytyjski historyk prof. Roger Moorhouse. PAP/Marcin Obara](/sites/default/files/styles/strona_glowna_slider_750x420/public/202309/46216031_46215975.jpg.webp?itok=RL91bZzG)
Brytyjski historyk Roger Moorhouse przypomniał na platformie X (dawniej Twitter), że w piątek przypada rocznica napaści Niemiec na Polskę, co stało się początkiem II wojny światowej.
"Tego dnia w 1939 r. o świcie siły niemieckie rozpoczynają atak na Polskę - Westerplatte, Wieluń i Tczew były wśród pierwszych miejsc obranych za cel. Wkrótce nastąpiły naloty na główne miasta, a siły niemieckie masowo przekroczyły granicę. Polska walczyła o życie" - napisał Moorhouse.
Z kolei poprzedniego dnia Moorhouse przypomniał o prowokacji gliwickiej, którą wieczorem 31 sierpnia przeprowadził oddział SS pod dowództwem Alfreda Naujocksa. Jak zwrócił uwagę, Naujocks dowodził później niemieckim nalotem na Venlo w 1940 r. i kierował operacją Bernhard, polegającą na masowym fałszowaniu brytyjskich funtów w celu zdestabilizowania gospodarki. Naujocks przeżył wojnę, nie został osądzony. Zmarł na raka w Hamburgu w 1966 roku.
Niemiecką napaść na Polskę Moorhouse opisał w swojej książce "Polska 1939. Pierwsi przeciwko Hitlerowi", która w Wielkiej Brytanii ukazała się w 2019 r. Na początku sierpnia wyszła najnowsza książka Moorhouse'a, "The Forgers" ("Fałszerze"), opowiadająca o polskich dyplomatach z poselstwa w Szwajcarii, którzy w czasie II wojny światowej ratowali Żydów przed Holokaustem wystawiając im fałszywe paszporty krajów Ameryki Łacińskiej. (PAP)
bjn/ jar/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.