Historia i kultura

Egipska mumia to nie jest dobry prezent dla ukochanej

Plakat wystawy w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej. Źródło: A. Urbanik
Plakat wystawy w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej. Źródło: A. Urbanik

Niezwykłą historię egipskiej mumii Dżed-Amonet-ius-anch, która była nieudanym prezentem barona Anzelma von Rothschilda dla ukochanej, będzie można poznać w piątek w Przemyślu. W miejscowym Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej otwarta zostanie wystawa poświęcona dokonaniom polskich egiptologów.

Wykład otwierający przemyską wystawę zatytułowany „Mumie egipskie w świetle promieni X” wygłosi prof. Andrzej Urbanik z Katedry Radiologii Collegium Medicum UJ.

Jak zaznaczył, jedną z „bohaterek i gwiazd” wystawy w Przemyślu będzie egipska mumia Dżed-Amonet-ius-anch, która na co dzień „mieszka” w Muzeum w Raciborzu. Ta najsłynniejsza raciborzanka była, jak się okazało, nieudanym prezentem dla ukochanej.

Baronowa Charlotta von Rothschild. Źródło: A. Urbanik

Jak podkreślił prof. Urbanik, taki nietypowy upominek wręczył swojej wybrance baron Anzelm von Rothschild. „Ten żyjący na początku XIX w. baron podczas wyprawy do Egiptu zdecydował się na zakup wspaniałego zestawu składającego się z dwóch olbrzymich drewnianych sarkofagów kryjących w przepięknie zdobionym kartonażu mumię starożytnej Egipcjanki” – dodał.

Niepisany przekaz podaje, że mumia była przeznaczona dla narzeczonej barona, której jednak prezent się nie spodobał i nie został przyjęty. Dlatego, jak zaznaczył prof. Urbanik, mumia trafiła do kolekcji raciborskiego gimnazjum w 1860 r.

„Nauczyciel opisujący podarowaną szkole mumię relacjonował: +Mumia ma długość 5 stóp i pół cala i za życia była kobietą. (...) Wygląd wcale nie jest piękny i mógłby dla niejednej żywej i wrażliwej wyobraźni być niewygodny. Wypełniona jest żywicami i asfaltem, a także wszędzie nimi pokryta+. Można się zatem łatwo domyślić, dlaczego rzekomy prezent dla ukochanej został finalnie odrzucony” – podkreślił.

Jak podał prof. Urbanik, od tego czasu Dżed-Amonet-ius-anch była badana przez różnych specjalistów, w tym również przez radiologów, którzy poddali ją diagnostyce za pomocą nowoczesnego aparatu rentgenowskiego oraz tomografu komputerowego i przygotowali trójwymiarowe rekonstrukcje, a nawet hologramy z otrzymanych danych.

Dżed-Amonet-ius-anch. Źródło: A. Urbanik

„Na podstawie uzyskanych obrazów radiologicznych specjalista kryminalistyki opracował także jej przyżyciowy portret. Po różnych perypetiach od 1983 roku mumia znajduje się na stałej ekspozycji zatytułowanej +W domu Ozyrysa+ w Muzeum w Raciborzu” – podkreślił.

Jak poinformował PAP prof. Urbanik, aktualnie zespół naukowców opracowuje wyniki najnowszych badań obrazowych (RTG i TK) dotyczących raciborskiej mumii. „W Przemyślu będzie zapowiedź, z okazji walentynek, tego, co właśnie robimy. Pełny pokaz naszych badań zostanie zaprezentowany 14 czerwca br. w Raciborzu. Z tego, co widzimy, to obrazy radiologiczne uściślają wcześniejsze ustalenia” - stwierdził.

Wystawa „Śladami polskich pionierów badań starożytnego Egiptu” przygotowana została przez Muzeum Archeologiczne w Krakowie.

Ekspozycja będzie prezentować sylwetki i dokonania polskich badaczy w dziedzinie egiptologii. Szczególnie zaakcentowano na niej wkład krakowianina Tadeusza Samuela Smoleńskiego, pierwszego polskiego egiptologa, badacza stanowisk archeologicznych w El-Gamchoud, el-Hibeh i Sharuna w Egipcie, dzięki któremu do Krakowa trafiły cenne zabytki, w tym mumie egipskie.

Plakat wystawy. Źródło: A. Urbanik

Na wystawie poruszone zostały również zagadnienia związane z procesem mumifikacji w starożytnym Egipcie oraz znaczeniem grobowców jako symbolu bogactwa i życia wiecznego.

Wystawę dopełni szczególny eksponat - będzie to kopia sarkofagu z mumią egipskiej kapłanki Astet-iri-khet-se. Oryginał znajduje się w zbiorach Muzeum Archeologicznego w Krakowie. (PAP)

huk/ miś/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera