Indie, które w zeszłym tygodniu jako pierwszy kraj wysłały z powodzeniem lądownik kosmiczny w pobliże południowego bieguna Księżyca, niezbadanego dotąd obszaru, wystrzelą 2 września satelitę do badania Słońca - ogłosiła w poniedziałek indyjska agencja kosmiczna.
"Wystrzelenie Aditya-L1, pierwszego indyjskiego obserwatorium kosmicznego, które ma badać Słońce, zaplanowano na 2 września" – zakomunikowała Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych (ISRO) na Twitterze.
Statek Aditya, co w języku hindi oznacza "Słońce", zostanie umieszczony w sektorze kosmicznym, oddalonym 1,5 mln kilometrów od Ziemi i ma stale dostarczać wyraźne obrazy Słońca.
"Zapewni to większe korzyści w obserwacji aktywności słonecznej i jej wpływu na pogodę kosmiczną w czasie rzeczywistym" – oświadczyła ISRO.
Statek kosmiczny będzie wyposażony w siedem modułów do obserwacji zewnętrznych warstw Słońca, fotosfery i chromosfery, przy użyciu m.in. detektorów pola elektromagnetycznego. W szczególności będzie obserwował meteorologię słoneczną i zbierać dane do lepszego zrozumienia dynamiki wiatrów słonecznych.
W zeszłym tygodniu na Księżycu wylądował łazik Vikram indyjskiej misji Chandrayaan-3, co uczyniło Indie czwartym krajem, któremu udało się przeprowadzić taką operację, po Stanach Zjednoczonych, byłym Związku Radzieckim i Chinach.
W 2014 roku Indie jako pierwszy kraj azjatycki umieściły statek kosmiczny na orbicie wokół Marsa. Delhi zamierza także wysłać w przyszłym roku trzydniową misję załogową wokół Ziemi. (PAP)
zm/ mal/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.