Uczelnie i instytucje

Od 1 września Uniwersytet Bielsko-Bialski zamiast akademii

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Od 1 września dotychczasowa Akademia Techniczno-Humanistyczna, największa publiczna uczelnia w Bielsku-Białej, będzie nosiła nazwę Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego – zakomunikował w środę rzecznik placówki Robert Pysz.

"22 sierpnia w Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę zawierającą zapis o zmianie z dniem 1 września 2023 r. nazwy naszej Akademii na Uniwersytet Bielsko-Bialski" – oznajmił Pysz.

Prof. ATH Jacek Nowakowski, rektor uczelni, podał, że w roku akademickim 2023/2024 Uniwersytet Bielsko-Bialski będzie prowadził kształcenie na 24 kierunkach studiów, a badania naukowe będą realizowane w dziesięciu dyscyplinach naukowych w ramach czterech dziedzin nauki.

Bielska uczelnia powstała w 1969 roku. Wówczas otwarto w mieście filię Politechniki Łódzkiej w Bielsku-Białej. Kształcono tu inżynierów.

W 2001 roku nastąpiło przekształcenie filii w samodzielną uczelnię – Akademię Techniczno-Humanistyczną w Bielsku-Białej. "Kontynuując tradycje kształcenia technicznego, rozszerzono ofertę dydaktyczną o nauki społeczne i humanistyczne. Nowa uczelnia bardzo dobrze odpowiadała na potrzeby rozwijającego się miasta oraz zmian społeczno-gospodarczych w Polsce. Z upływem kolejnych lat Akademia rozpoczęła także kształcenie przyszłych pracowników służby zdrowia" – przypomniał prof. Nowakowski.

ATH jest jedyną publiczną uczelnia w Bielsku-Białej. (PAP)

Autor: Marek Szafrański

szf/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 10.04.2025. Ćwiczenia reagowania kryzysowego Kryzys 25 w Centrum Symulacji Medycznej, Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, 10 bm. Wydarzenie jest organizowane przez Akademię Wojsk Lądowych. Scenariusz zakładał akcję ratunkową, po pożarze. Celem ćwiczeń jest koordynacja służb, rozwinięcie zdolności organizacyjnej, analiza sprawności działania, praktyczne nauczanie studentów ratownictwa medycznego i wydziału lekarskiego poprzez symulowane działania ratunkowe. PAP/Maciej Kulczyński

    Wrocław/ Studenci AWL z innymi służbami ćwiczyli akcje ewakuacyjne

  • 14.01.2025. PAP/Albert Zawada

    Wiceministra nauki: w ustawie o szkolnictwie wyższym chcemy uwzględnić walkę z mobbingiem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera