Nawozy w udoskonalonych granulkach

Adobe Stock
Adobe Stock

Naukowcy udoskonalili technologię wytwarzania granulek, które służą rolnikom jako nawozy i powstają z mączki wapiennej czy kredy jeziornej. Teraz granulki mają niemal idealne rozmiary, nawozy są trwalsze, a do ich produkcji potrzeba mniej energii.

Technologia granulacji surowców mineralnych oraz prototyp stanowiska do granulacji powstały na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Jak poinformowała rzeczniczka uczelni, technologia jest gotowa do konercjalizacji i została zaprezentowana podczas tegorocznego Demo Day Innowacji 4.0.

Jak wyjaśnił w materiale popularyzatorskim dr hab. inż. Krzysztof Mudryk z Wydziału Inżynierii Produkcji i Energetyki URK, instalacja badawcza pozwala produkować granulaty nawozowe dla rolnictwa z dużo większą precyzją. Obecnie "część granulatów nie spełnia wymagań, powstaje tak zwane nadziarno i podziarno, które stanowi nawet około 40 proc. produkowanego granulatu. Dlatego też podjęliśmy badania, które pozwalają zminimalizować te ilości do około 5 proc. To jest bardzo istotne ze względu na nakłady energetyczne i na wydajność procesów produkcji" - podkreślił kierownik projektu.

Instalacja składa się z trzech głównych elementów. "Pierwszym elementem jest talerz granulujący, w którym inicjowane są granule nawozowe. Po utworzeniu granul materiał transportowany jest do kolejnego elementu, w którym może być dodawana otoczka wzmacniająca. Tak otoczkowane granulaty są następnie poddawane procesowi suszenia - tak, aby końcowy granulat miał odpowiednią wytrzymałość i wilgotność, co pozwala go na przykład magazynować w dłuższym okresie czasu" - opisał dr hab. Mudryk.

Sednem innowacji jest możliwość odbierania z talerza granującego granul o odpowiednich kształtach i rozmiarach. Użytkownik sam decyduje, jaka geometria granult będzie transportowana do kolejnych elementów instalacji.

Naukowiec zapewnił, że technologia jest wydajniejsza w stosunku do klasycznych instalacji, a jednocześnie pozwala na zmniejszenie zużycia energii o około 20-25 proc. Granulki mogą być pokryte powłoką o zwiększonej wytrzymałości lub taką, która pozwala uzyskać efekt opóźnionego rozkładu nawozu w glebie. Oprócz otoczki, granulki są intensywnie obtaczane w strumieniu ciepłego powietrza, co zwiększa ich gęstość. Wszystkie te cechy podnoszące jakość granul nawozowych uzyskiwane są w jednym procesie produkcyjnym.

mat. prasowy uczelni
mat. prasowy uczelni

Więcej na ten temat - na stronie Centrum Transferu Technologii UR.

PAP - Nauka w Polsce

kol/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 19.12.2024. Pokaz przygotowania i pieczenia pierniczków z mąki owadziej (świerszcz domowy, łac. Acheta domesticus) na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Świąteczne pierniki z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego

  • Fot. Adobe Stock

    Gdańsk/ Naukowcy chcą stworzyć model skóry, wykorzystując druk 3D

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera