Poznań/ Prof. Andrzej Bogusław Legocki doktorem honorowym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza

Fot. materiały prasowe UAM
Fot. materiały prasowe UAM

Biochemik, były prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Andrzej Bogusław Legocki otrzymał we wtorek dyplom doktora honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM) - poinformowała uczelnia.

Jak poinformowała Agnieszka Książkiewicz z biura prasowego UAM, uchwałę o nadaniu tytułu doktora honoris causa poznańskiego uniwersytetu profesorowi Andrzejowi Bogusławowi Legockiemu senat uczelni podjął 19 grudnia ubiegłego roku.

"Przyjmujemy dziś do naszej akademickiej społeczności wybitnego biochemika o uznanej renomie, laureata wielu nagród i odznaczeń, wybitnego reformatora i organizatora polskiej nauki" - powiedział podczas wtorkowej uroczystości prorektor prof. Tadeusz Wallas, cytowany przez uczelniane pismo "Życie Uniwersyteckie".

"Syn ziemi wielkopolskiej, absolwent poznańskiego +Marcinka+, a następnie Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, poświęcił całe swoje życie nauce – nie tylko jako uczony, ale także mądry, roztropny jej organizator, twórca nowoczesnego kształtu Polskiej Akademii Nauk, a także poznańskiego Instytutu Chemii Bioorganicznej. Wyprzedzające swój czas koncepcje profesora Legockiego czynią z niego wizjonera, zaś jego konsekwencja i wielkopolska wytrwałość – odnoszącego sukcesy pragmatyka. Trudno dziś wyobrazić sobie kształt współczesnej polskiej nauki bez udziału pana profesora" - podkreślił prof. Wallas.

Prof. Andrzej Legocki, zajmujący się biochemią i biologią molekularną roślin, przeprowadzał m.in. pionierskie badania nad mechanizmami biosyntezy białka u roślin wyższych. W trakcie wtorkowej uroczystości wygłosił wykład, poświęcony rozwinięciu poglądu, że fundamentem współczesnej filozofii przyrody jest chemia.

"Chemia jest zbiorem reguł budowy oraz właściwości cząsteczek uczestniczących w przejawach wszechogarniającego przyrodę fenomenu życia, będącego konsekwencją atomowej struktury i reaktywności węgla, centralnego pierwiastka życia" - zwrócił uwagę doktor honorowy.

Prof. Legocki ukończył studia chemiczne na Wydziale Matematyczno-Fizyczno-Chemicznym UAM; zaraz po zdobyciu tytułu magistra rozpoczął pracę zawodową jako technolog w Poznańskich Zakładach Zielarskich „Herbapol”.

"Codziennie do 14.30 uczestniczył w badaniach nad związkami roślinnymi, takimi jak kapsaicyna, eskulina i eskulentyna, a po piętnastej przenosił się do Collegium Chemicum przy ulicy Grunwaldzkiej, aby jako wolontariusz angażować się w badania i dydaktykę w pracowni profesora Macieja Wiewiórowskiego" - mówił o początkach kariery naukowej doktora honorowego dziekan Wydziału Chemii prof. Maciej Kubicki.

Pod kierunkiem prof. Jerzego Pawełkiewicza Andrzej Legocki napisał rozprawę doktorską w Wyższej Szkole Rolniczej w Poznaniu. Na poznańskiej Akademii Rolniczej uzyskał stopień doktora habilitowanego i tytuł profesora nauk przyrodniczych oraz był kierownikiem Zakładu Biosyntezy Białka. Jednocześnie był związany z Zakładem, a później Instytutem Chemii Bioorganicznej PAN. Kierował w Pracownią Inżynierii Genetycznej, a następnie Pracownią Biologii Molekularnej Roślin. W latach 1988–2003 pełnił również funkcję dyrektora tej jednostki.

W laboratorium Abrahama Marcusa w Fox Chase Cancer Research w Filadelfii prof. Legocki współpracował m.in. z Donaldem P. Weeksem, Derekiem Bewleyem i Deshem Pal Vermą, późniejszymi wybitnymi biochemikami. Kolejne staże naukowe odbył w wielu amerykańskich jednostkach badawczych, jak również we Włoszech (Universitá di Pavia w Pawii) oraz w niemieckich Instytutach Maxa Plancka.

"O osiągnięciach organizacyjnych profesora można powiedzieć krótko, są olbrzymie. Jest twórcą Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu i jednym z inicjatorów budowy Poznańskiego Ośrodka Nauki. W latach 1988-2003, kiedy był dyrektorem Instytutu, ta instytucja naukowa zyskała wspaniałą siedzibę, a tym samym znakomite warunki do rozwoju swojej kadry naukowej. Z tamtych czasów wywodzą się dzisiejsze sukcesy Instytutu, Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego, jednostki z kategorią A+ w ramach nauk biologicznych. To w dużej mierze dzięki profesorowi Legockiemu mamy w Poznaniu Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, służące całemu poznańskiemu środowisku naukowemu" - powiedział cytowany przez pismo uczelniane promotor nadania doktoratu honoris causa, rektor prof. Andrzej Lesicki.

Doktor honorowy oprócz nauki angażuje się w działalność społeczną i jest oddanym sprawom Poznania i Wielkopolski Zasługą profesora jest restytucja w 2001 roku Fundacji Zakłady Kórnickie. Organizacja ta działa na rzecz wspierania i rozwijania nowoczesnego rolnictwa oraz edukacji rolnej i działalności naukowo-badawczej. Propaguje też idee pracy organicznej, angażuje się w kwestie poprawy warunków życia i pracy mieszkańców związanych z terenami Zakładów, w tym także wspomaga inicjatywy społeczne i placówki Polskiej Akademii Nauk – Bibliotekę Kórnicką oraz Instytut Dendrologii.

Prywatnie prof. Legocki jest znawcą i kolekcjonerem obrazów, miłośnikiem muzyki klasycznej i rozrywkowej. Jedną z jego pasji są podróże – rejsy jachtowe po Morzu Śródziemnym, wspinaczki górskie (m.in. w Ałtaju), wyprawy w unikatowe miejsca.

Prof. Andrzej Bogusław Legocki jest biochemikiem, członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk (PAN) i absolwentem UAM. W latach 2003–2006 był prezesem PAN. Naukowiec jest laureatem wielu nagród i odznaczeń oraz - jak podkreślono w komunikacie uczelni - wybitnym reformatorem i organizatorem polskiej nauki.(PAP)

Nauka w Polsce, Szymon Kiepel

szk/ bar/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Młodzi polscy fizycy z medalem na międzynarodowym turnieju

  • Fot. Adobe Stock

    Dwóch polskich matematyków z Nagrodą Europejskiego Towarzystwa Matematycznego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera