Jeszcze przed wakacjami na Politechnice Warszawskiej rozpocznie się budowa symulatora kokpitu samolotu pasażerskiego Boeing 737 MAX. Umowa w tej sprawie zostanie podpisana 31 maja podczas AeroDay, organizowanego przez jest Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa PW.
„Symulator Boeinga B737 MAX będzie pełnowymiarową repliką kokpitu tego popularnego samolotu pasażerskiego z miejscami dla dwóch pilotów, tak, jak ma to miejsce w prawdziwym samolocie” – powiedział PAP kierownik Laboratorium Symulatorów na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej dr inż. Maciej Zasuwa. „Widok z kabiny będzie wyświetlany na ekranie sferycznym o średnicy ponad sześciu metrów i polu widzenia w poziomie 180 stopni. Alternatywnie będzie można wykorzystać również układ trzech telewizorów o przekątnych ekranów ponad 50 cali" - dodał.
Symulator ma być wykorzystywany do celów edukacyjnych, a konkretnie do kształcenia inżynierów lotnictwa w zakresie systemów lotniczych i budowy symulatorów lotu.
Zapewni on studentom praktyczne doświadczenie w realistycznym środowisku lotniczym. Dzięki temu symulatorowi studenci będą mieli okazję poznać i przećwiczyć procedury lotnicze (w tym sytuacje awaryjne), a także zdobyć głębsze zrozumienie działania urządzeń pokładowych. Studentów kierunku Lotnictwo i Kosmonautyka przygotuje do wyzwań związanych z projektowaniem i obsługą samolotów.
Ponadto symulator zwiększy możliwości badawcze uczelni w dziedzinie lotnictwa. Mając dostęp do symulatora wysokiej wierności, naukowcy będą mogli przeprowadzać eksperymenty i symulacje w celu sprawdzenia i potwierdzenia swoich teorii, a także opracowania nowych i innowacyjnych rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa lotniczego, wydajności i zrównoważonego rozwoju.
"Budowa symulatora rozpocznie się przed wakacjami i potrwa do końca roku kalendarzowego. Koszt inwestycji to 450 tys. zł. finansowane przez firmę Boeing i Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej” – dodał dr inż. Zasuwa.
W imprezie AeroDay, która odbędzie się 31 maja w budynku Politechniki Warszawskiej (ul. Nowowiejskiej 21/25), wezmą udział m.in. takie firmy jak Boeing, Airbus Helicopters, PLL LOT, Instytut Lotnictwa, EnterAir czy GE Aerospace. Wydarzenie to skierowane jest głównie do studentów Politechniki Warszawskiej, którzy swoją przyszłość wiążą z pracą w branży lotniczej.
Imprezie będą towarzyszyć prelekcje specjalistów oraz moderowana debata pt. „Perspektywy rozwoju lotnictwa w kontekście aktualnej sytuacji geopolitycznej na świecie”.
Nauka w Polsce, Tomasz Szczerbicki
szt/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.