Kraków/ „Kosmos” motywem przewodnim Copernicus Festival

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

„Kosmos” będzie motywem przewodnim imprezy popularnonaukowej Copernicus Festival 2023, która rozpocznie się we wtorek w Krakowie i potrwa do końca tygodnia. W programie spotkania z astronomami, pokazy filmów, warsztaty z obserwacji nieba.

„Słowo 'kosmos' dla starożytnych Greków oznaczało ład bądź porządek odnajdywany w świecie. My dziś traktujemy je najczęściej jako synonim 'wszechświata', a więc wszystko, co istnieje. Pytania o granice kosmosu i miejsce człowieka w nim są i dzisiaj aktualne” – informują organizatorzy w zapowiedzi wydarzenia.

Wśród gości edycji 2023 jest Bernard Carr z Londynu, jeden z najbardziej rozpoznawalnych astronomów, uczeń Stephena Hawkinga, ekspert od ciemnej materii i ogólnej teorii względności.

Uczestnicy festiwalu będą mieli okazję posłuchać również amerykańskiego astrobiologa Davida Grinspoona, zajmującego się badaniem obiektów kosmicznych podobnych do Ziemi. W uznaniu jego odkryć naukowych jedna z asteroid została nazwana jego imieniem.

Zaproszenie na festiwal przyjęli również niemiecka neurobiolog Katrin Amunts - pracuje nad stworzeniem trójwymiarowego atlasu odwzorowującego struktury mózgu oraz amerykański psycholog społeczny Arie W. Kruglanski – rozwinął teorię kognitywnego zamknięcia, która tłumaczy, jak człowiek przyswaja wiedzę w sytuacjach dwuznacznych lub zagmatwanych.

Oprócz różnorodnych dyskusji nad wszechświatem w programie festiwalu są pokazy filmów, warsztaty z obserwacji nieba, wystawy przybliżające m.in. historię polskich odkryć kosmologicznych.

Miejscem festiwalowych wydarzeń jest Muzeum Inżynierii i Techniki przy ul. św. Wawrzyńca. Wstęp jest darmowy. Dostępne będą również transmisje na kanale www.youtube.com/Copernicus.

Festiwal organizują Copernicus Center – jednostka Uniwersytetu Jagiellońskiego i „Tygodnik Powszechny”.

Projekt został dofinansowany z budżetu państwa w ramach programu ministra edukacji i nauki pn. Copernicus Festival 2023: Kosmos. (PAP)

Nauka w Polsce, Beata Kołodziej

bko/ akub/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Politechnika Warszawska

    W Józefosławiu pod Warszawą powstało pole do testowania łazików marsjańskich

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert technologii kosmicznych: prawdopodobnie 13. człowiekiem na Księżycu będzie kobieta

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera