Wiadomo, jak przeszczepione od zdrowego dawcy przeciwciała hamują kluczowy etap reumatoidalnego zapalenia stawów. Odkrycie może doprowadzić do nowych terapii tej i innych chorób autoimmunologicznych.
W powstawaniu wyniszczającej choroby, jaką jest reumatoidalne zapalenie stawów, a także innych chorób autoimmunologicznych kluczową rolę odgrywają pewne przeciwciała - immunoglobuliny G (IgG). Kiedy jednak te same przeciwciała pobrane z osocza krwi zdrowych dawców poda się dożylnie pacjentowi, wykazują one działanie przeciwzapalne i pozytywnie wpływają na układ odpornościowy.
Do tej pory przyczyna tego zjawiska była w dużej mierze słabo rozumiana.
Interdyscyplinarny zespół badaczy z Uniwersytetu Fryderyka Aleksandra w Erlangen i Norymberdze (FAU) oraz innych ośrodków odkrył mechanizm, dzięki któremu przeciwciała te działają w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów. Wyniki badań wskazują, że cząsteczki te są w stanie hamować kluczową dla reumatoidalnego zapalenia stawów degenerację tkanki kostnej i chrzęstnej w stawach.
"Degeneracja kości wywołana reakcją zapalną prowadzi do poważnych uszkodzeń stawów u pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów" - wyjaśnia prof. Falk Nimmerjahn, autor pracy opublikowanej w piśmie „Immunity”. "Wyniki tego badania pokazują po raz pierwszy, jak na poziomie molekularnym przeciwciała hamują ten proces" – podkreśla.
Badaczy najbardziej zaskoczyło to, że centralną rolę odgrywają w tej ochronie receptory zwykle związane z walką z patogenami, takimi jak bakterie i grzyby. W eksperymentach na myszach, gdy tych receptorów brakowało, przeciwciała nie były w stanie chronić przed stanem zapalnym i utratą kości.
Odkrycie, zdaniem naukowców, może mieć podstawowe znaczenie dla powstania nowych terapii, nie tylko reumatoidalnego zapalenia stawów, ale także innych chorób autoimmunologicznych.
Więcej informacji w artykule źródłowym. (PAP)
Marek Matacz
mat/ bar/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.