Białystok/ Rodzinnym piknikiem rozpoczął się XIX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Rodzinnym piknikiem na stadionie miejskim rozpoczął się w niedzielę w Białymstoku XIX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki. Do 19 maja miłośnicy wiedzy w każdym wieku będą mogli uczestniczyć w licznych warsztatach, eksperymentach, pokazach.

Festiwal organizuje wspólnie 12 publicznych i niepublicznych uczelni wyższych z regionu, także Białostocki Park Naukowo-Technologiczny.

Koordynatorem głównym tegorocznego festiwalu jest Politechnika Białostocka. Rektor tej największej uczelni technicznej w regionie dr hab. prof. PB Marta Kosior-Kazberuk powiedziała podczas oficjalnej inauguracji festiwalu, że z roku na rok program festiwalu nauki jest coraz bogatszy i coraz bardziej atrakcyjny.

"Chcemy w ten sposób pokazać potencjał podlaskich uczelni, które stale się rozwijają, mają wspaniałe osiągnięcia. Festiwal jest do tego doskonałą okazją" - powiedziała rektor PB.

Wiceprezydent Białegostoku Rafał Rudnicki podkreślał, że władze miasta promują od dawna wszystkie wyższe uczelnie w Białymstoku i od lat zachęcają młodych ludzi do studiowania na tych uczelniach ze względu na wysoki poziom kształcenia, a potem wiązania swego życia rodzinnego i zawodowego z Białymstokiem.

"Jesteśmy dzisiaj bardzo dumni, że możemy zaprezentować to, co potrafimy najlepiej czyli to jak zabezpieczać ludzkie zdrowie, ludzkie życie i jak je ratować" - powiedział na inauguracji festiwalu prorektor ds. nauki i rozwoju Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (UMB) prof. Marcin Moniuszko.

Prorektor UMB dodał, że uczestnicy imprezy będą mogli się dowiedzieć jak zapobiegać chorobom układu sercowo-naczyniowego, rakowi piersi czy jądra, poznać zagadnienia położnicze, fizjoterapię, kosmetologię. "Chcemy porozmawiać też o tym jak ratować ludzkie życie - warsztaty z pierwszej pomocy to jest coś, co jest jednym z najważniejszych punktów naszego programu" - podkreślił Moniuszko.

Program XIX festiwalu jest ułożony w ten sposób, że poszczególne dni są dedykowane konkretnym uczelniom, gdzie wówczas odbywają się różne wydarzenia. Np. poniedziałek będzie dniem Politechniki Białostockiej, wtorek - to dzień Uniwersytetu w Białymstoku (UwB), a środa to dzień UMB.

Prorektor ds. nauki Politechniki Białostockiej prof. Marek Krętowski poinformował, że politechnikę odwiedzi w ramach festiwalowych atrakcji ok. dwóch tysięcy osób zainteresowanych naukami technicznymi, odkryciami. Podczas niedzielnego pikniku uczelnia zaprezentowała np. książkowe origami, konstrukcje robotyczne, mechaniczne, druk 3D w medycynie, analog łazika marsjańskiego.

Prorektor UwB ds. nauki i współpracy międzynarodowej prof. Izabela Święcicka powiedziała, że uczelnia przygotowała wiele wydarzeń, podczas których będzie można wykonywać eksperymenty biologiczne, zajęcia chemiczne np. o tym jak gospodarować odpadami, będzie mowa o bezpieczeństwie pracy w internecie, prawnicy będą mówić o technikach negocjacji. Można także odwiedzać uczelniane planetarium.

Festiwal odbywa się pod patronatem m.in. ministra edukacji i nauki, wojewody podlaskiego, marszałka województwa, podlaskiego kuratora oświaty, prezydentów Białegostoku, Łomży i Suwałk.(PAP)

Nauka w Polsce, Izabela Próchnicka

kow/ mok/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera