Nauka dla Społeczeństwa

30.09.2023
PL EN
09.04.2023 aktualizacja 09.04.2023

Genetyczny konflikt wpływa na termin porodu

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Termin porodu to ewolucyjny kompromis regulowany przez czynniki genetyczne – informuje pismo „Nature Genetics”.

Przedwczesny poród (przed 37. tygodniem ciąży) to jedna z głównych przyczyn zgonu noworodków na całym świecie, ale jego przyczyny są słabo poznane.

Im dłużej trwa ciąża, tym większe może być dziecko. Jednak większe dziecko to bardziej ryzykowny poród. Jak wykazało największe z dotychczasowych badań dotyczących wpływu genów na czas porodu, niektóre geny mogły pozwolić kobietom i płodom wypracować ewolucyjny kompromis.

Aby zbadać genetyczny wpływ długości ciąży, zespół Pola Solé Navais z uniwersytetu w Goeteborgu (Szwecja) zebrał wyniki wcześniejszych badań, które łącznie obejmowały około 200 000 kobiet. Zaczęły one rodzić na różnych etapach ciąży (bez medycznego indukowania porodu). Jak zaznaczają autorzy, osoby transpłciowe nie zostały uwzględnione.

Podczas badań sekwencjonowano DNA zarówno kobiet, jak i ich dzieci, brano również pod uwagę takie aspekty, jak czas trwania ciąży i waga urodzeniowa dzieci.

Udało się zidentyfikować 22 miejsca w genomie, z których każde miało niewielki wpływ na czas narodzin. Pięć miało przeciwne skutki w zależności od tego, czy były w genomie matki, czy płodu (jeśli dany wariant był obecny u matki, wiązał się z krótszą ciążą, a jeśli u płodu - z dłuższą ciążą).

Kiedy efekty wszystkich wariantów genów zostały zagregowane, te związane z krótszą ciążą były również powiązane z wyższą masą urodzeniową, jeśli zostały odziedziczone przez płód.

Jeśli niektóre warianty genetyczne u płodu są związane ze zwiększoną masą urodzeniową, to genom matki przeciwdziała temu, wykorzystując te same warianty do skrócenia długości ciąży.

Zespół odkrył również, że niektóre warianty genów, które wpływają na długość trwania ciąży, mogą również zapobiegać rozpoczęciu porodu. Wcześniejsze badania na szczurach sugerowały, że kodowane przez nie białka mogą być zaangażowane w regulację skurczów macicy.

Zrozumienie, w jaki sposób geny regulują skurcze może prowadzić do opracowania nowych leków, które zapobiegają porodowi lub go wyzwalają.

Więcej w materiale żródłowym: DOI: 10.1038/s41588-023-01343- (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023