Wycinka lasów tropikalnych prowadzi do zmniejszania opadów

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Wylesianie lasów tropikalnych prowadzi do zmniejszenia opadów, a przez to negatywnie wpływa zarówno na dziką przyrodę, jak i na rolnictwo – informują naukowcy na łamach najnowszego numeru tygodnika "Nature".

Wycinka lasów tropikalnych powoduje mniejszą ilość opadów, a lokalny klimat staje się cieplejszy i bardziej suchy, co z kolei wywiera negatywny wpływ na dziką przyrodę i rolnictwo – dowodzą naukowcy z University of Leeds (W. Brytania) na podstawie danych satelitarnych z ostatnich 14 lat.

Badacze przypominają, że lasy tropikalne stanowią ważny magazyn węgla, ich ochrona jest zatem istotna z perspektywy walki z globalnym ociepleniem.

Naukowcy analizowali wycinki lasów tropikalnych w trzech rejonach globu – w Amazonii, Kongo i w Azji Południowo-Wschodniej. W badaniach opierali się na obserwacjach satelitarnych z lat 2003-2017.

Dla przykładu, do końca stulecia w Kongo, o ile tempo wycinki miałoby się utrzymać, opady deszczu zmniejszą się o 8-12 proc.

Może to zagrozić trwałości ekosystemu lasów na tym obszarze, mieć poważny wpływ na różnorodność biologiczną, ale również na rolnictwo. Zdaniem naukowców plony spadały średnio o 0,5 proc. na każdy 1 proc. redukcji opadów.

Więcej - na stronie internetowej. (PAP)

krx/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Analiza: niewielki wpływ etykiet nt. kaloryczności produktów na mniejsze spożycie

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy ostrzegają: światu grożą megasusze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera