Naliczono 1611 nietoperzy w Kampinoskim Parku Narodowym

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

1611 osobników, reprezentujących siedem gatunków nietoperzy, zaobserwowano w Kampinoskim Parku Narodowym - podano w podsumowaniu sezonu zimowego 2022/2023.

Najliczniejszym gatunkiem był gacek brunatny - 578 osobników (35,9 proc.). Na drugim miejscu uplasował się mopek - 505 osobników (31,3 proc.), na trzecim nocek Natterera - 264 osobniki (16,4 proc.). Kolejne gatunki to: nocek rudy - 233 osobniki, gacek szary - 13 osobników, nocek duży - 12 osobników i mroczek późny - 6 - informuje Kampinoski Park Narodowy na swoich stronach na Fb.

Małe rekordy, czyli dotychczasowe maksymalne liczebności, dotyczyły trzech gatunków: gacek brunatny - o 5 osobników więcej od dotychczasowego rekordu, nocek rudy - o 11 osobników więcej i nocek duży - o 5 osobników więcej.

"Tak dobry wynik jest pokłosiem szeroko zakrojonych działań aktywnej ochrony nietoperzy w Kampinoskim Parku" - podkreśla autor opracowania dr inż. Adam Olszewski, główny specjalista ds. ochrony przyrody, kierownik zespołu ds. Nauki i Monitoringu Przyrody w KPN.

Dla nietoperzy przysposobiono około 200 zimowisk oraz zamontowano 600 skrzynek wykorzystywanych przez te zwierzęta od lata do jesieni. Na hibernakula, czyli zimowe legowiska, przystosowano 183 piwniczki ziemne z gospodarstw wykupionych przez KPN oraz bunkier w kompleksie budowli dawnego zapasowego punktu dowodzenia Układu Warszawskiego na Łużowej Górze.

Nietoperze liczono także w dwóch fortach Twierdzy Modlin i zespole pięciu prochowni, które znajdują się na terenie KPN. Nie kontrolowano natomiast kilkuset piwniczek ziemnych użytkowanych przez mieszkańców kampinoskich wsi, gdzie także można się spodziewać dużej ilości nietoperzy.

"Dzięki odpowiedniej ochronie nietoperzy Puszcza Kampinoska jest obecnie największym zimowiskiem nietoperzy spośród polskich parków narodowych" - zwraca uwagę dr. inż. Olszewski.

Nietoperze należą do najbardziej zagrożonych wyginięciem ssaków na Ziemi. Są ważnymi regulatorami liczebności owadów. Wszystkie krajowe gatunki nietoperzy podlegają w Polsce ochronie gatunkowej. (PAP)

bar/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Poznań/ Instytut Chemii Bioorganicznej PAN w projekcie tworzenia europejskiej bazy danych genetycznych

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowiec: żubr jest gatunkiem „uchodźcą”, który został zepchnięty do lasów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera