Wrocław/ Urządzenie BATMAN pomoże naukowcom w badaniu nietoperzy

15.01.2022 PAP/Lech Muszyński
15.01.2022 PAP/Lech Muszyński

Bezzałogowy Automatyczny Terenowy Monitoring Akwenów i Nietoperzy - to rozwinięcie skrótu BATMAN, czyli projektu realizowanego przez studentów Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Konstrukcyjnie przypomina katamaran, wewnątrz którego mieszczą się urządzenia pomiarowe.

Młodzi naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu otrzymali wsparcie z wrocławskiego programu grantowego FAST. Ich projekt został zgłoszony jako rozwiązanie do badania oddziaływania na środowisko przez pływające farmy fotowoltaiczne, ale zastosowań może być więcej.

"W pierwotnym założeniu i przy aktualnie zamontowanej aparaturze pomiarowej statek będzie służył głównie do monitoringu aktywności chiropterofauny i awifauny, czyli ptaków i nietoperzy. Ale ze względu na modułowy charakter konstrukcji, po wymianie przyrządów badawczych, możliwe jest monitorowanie innych zjawisk" - wskazano w komunikacie.

BATMAN to efekt prac studentów z Koła Naukowego Teriologów, pomógł kolega z Politechniki Wrocławskiej. Opiekę merytoryczną sprawuje dr Grzegorz Apoznański z Instytutu Biologii Środowiskowej UPWr.

"Przy projektowaniu zwracaliśmy szczególną uwagą na to, czy napęd statku będzie interferował z aparaturą badawcza oraz wpływał na jego stabilność. Dlatego swoją budową przypomina on katamaran. Dodatkowo ważne były dla nas parametry techniczne, takie jak prędkość, w tym wypadku - około 5 km/h, co odpowiada szybkiemu marszowi oraz hałas. Zbyt duży mógłby bowiem zaburzyć pomiary" – podkreślił dr Grzegorz Apoznański.

BATMAN został przetestowany na uczelnianej pływalni i w miejskim parku. Zdaniem konstruktorów będzie on w łatwy i tani sposób mógł monitorować niewielkie zbiorniki wodne, np. podczas badań poprzedzających inwestycje. Liczą oni na dalszy rozwój projektu.(PAP)

Michał Torz

mt/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    PIE: w 2024 r. rekordowa liczbę rakiet wynoszących satelity na orbitę

  • fot. materiały prasowe

    Naukowcy opracowali nową koncepcję projektowania półprzewodników organicznych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera