Na otwarty dla publiczności wykład wyjaśniający "Co różni pary splątanych fotonów od skarpetek nie do pary" zaprasza 7 marca Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Prelegent współpracował z jednym z ubiegłorocznych noblistów.
Wykład w ramach popularnonaukowego cyklu: "Zapytaj Fizyka" wygłosi dr Radek Łapkiewicz, który pracował na Uniwersytecie Wiedeńskim pod opieką prof. Antona Zeilingera, jednego z laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w 2022 roku.
Badacz zajmuje się zastosowaniami technik liczenia fotonów z wysoką rozdzielczością czasową i przestrzenną w obrazowaniu, w szczególności w nadrozdzielczej mikroskopii fluorescencyjnej oraz obrazowaniu fazowym. Jego celem jest rozwijanie technik mikroskopii fluorescencyjnej, które opierają się na kwantowych i nieliniowych efektach optycznych oraz zastosowanie ich w bioobrazowaniu.
Radek Łapkiewicz ukończył studia z fizyki na Uniwersytecie Warszawskim w 2008 roku pracując w grupie prof. Czesława Radzewicza. Po stażu podoktorskim na Uniwersytecie Wiedeńskim i uzyskaniu tam doktoratu został zatrudniony jako adiunkt na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie od 2015 roku kieruje Laboratorium Obrazowania Kwantowego na Wydziale Fizyki.
W 2018 roku dzięki grantowi Fundacji na rzecz Nauki Polskiej First TEAM założył grupę badawczą. Współpracuje z Instytutem Naukowym Weizmanna w Izraelu oraz Instytutem Nenckiego Polskiej Akademii Nauk.
Jest współautorem ponad 20 artykułów w recenzowanych czasopismach cytowanych ponad 2000 razy. Za swoją pracę otrzymał stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz stypendium „Start” Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
Więcej na ten temat na stronie "Zapytaj fizyka": https://zapytajfizyka.fuw.edu.pl/wyklady/radek-lapkiewicz/
Wykład odbędzie się o godz. 18.00 w sali 0.03 na Wydziale Fizyki UW, ul. Pasteura 5 w Warszawie.
PAP - Nauka w Polsce
kol/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.