Egipt/ W średniowiecznym zwoju znaleziono starożytną, najstarszą mapę gwiazd

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Uczeni znaleźli fragment najwcześniejszej mapy nieba w średniowiecznym pergaminie odkrytym w klasztorze na półwyspie Synaj w Egipcie - poinformował w sobotę portal Jerusalem Post.

Odkrywcy zwoju uważają, że jest on częścią zaginionego katalogu gwiazd opisanego przez słynnego greckiego astronoma Hipparchusa z Nikei, który podejmował najwcześniejsze próby pełnego skatalogowania ciał niebieskich. Nowo znaleziony fragment opisuje gwiazdy i pomiary odległości pomiędzy nimi.

Naukowcy porównali pomiary odczytane z katalogu z rzeczywistą, ustalona przez współczesna naukę pozycją gwiazd w czasach Hipparchusa i uznali, że pomiary były bardzo dokładne.

James Evans, historyk astronomii powiedział, że znaleziony fragment daje nam bardziej wzbogacony obraz pracy Hipparchusa, astronoma i fizyka, żyjącego w II wieku przed naszą erą. Wniósł on wielki wkład w rozwój astronomii. Wiadomo, że sporządził obszerną mapę gwiazd, ale większość z niej zaginęła na przestrzeni wieków. (PAP)

sm/ tebe/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Złote grzejniki do grillowania bakterii

  • Fot. Adobe Stock

    USA/ Po Covidzie siedzenie w domu stało się normą

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera