Wystosowano listy otwarte do premiera w sprawie zanieczyszczenia sztucznym światłem

Zanieczyszczenie światłem w Europie. Kolorami wskazano wpływ sztucznego światła. Źródło: David Lorenz / Wikimedia Commons.
Zanieczyszczenie światłem w Europie. Kolorami wskazano wpływ sztucznego światła. Źródło: David Lorenz / Wikimedia Commons.

Polskie Towarzystwo Astronomiczne oraz Light Pollution Think Tank wystosowały listy otwarte do premiera w sprawie wsparcia zmian prawnych przeciwdziałających rosnącemu zanieczyszczeniu sztucznym światłem. Coraz większe rozświetlenie nieba nocą wpływa negatywnie na zdrowie ludzi i utrudnia obserwacje nieba.

Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA), które zrzesza zawodowych astronomów, wysłało list otwarty do Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska. Okazją jest Międzynarodowy Tydzień Ciemnego Nieba, który trwa od 21 do 28 kwietnia, a także niedawne działania w Sejmie. Kilka tygodni wcześniej z sejmowej Komisji ds. Petycji wysłano dezyderat do Prezesa Rady Ministrów, wskazujący na konieczność wprowadzenia zmian prawnych w ramach przeciwdziałania skutkom nadmiernego zanieczyszczenia sztucznym światłem.

Zanieczyszczenie światłem (zanieczyszczenie świetlne) nazywane jest w języku angielskim „light pollution”. Dotyczy wielu krajów na świecie, a szczególnie Europy. Terminem tym określa się niekontrolowaną i nadmierną emisję sztucznego światła w nocy.

Zanieczyszczenie sztucznym światłem w porze nocnej powoduje szereg negatywnych konsekwencji. W szczególności wpływa na zdrowie ludzi, rodzi bowiem problemy ze snem u części osób. Ma też zaburzający wpływ na funkcjonowanie roślin i zwierząt. Co więcej, wpływa także na stan środowiska wokół nas, bowiem w Polsce większość prądu elektrycznego pochodzi ze spalania węgla.

Kolejny argument jest natury finansowej. Źle skonstruowane oprawy lamp ulicznych powodują, że świecą one we wszystkich kierunkach (w tym bywa że i w górę w niebo) zamiast kierunkowo oświetlać daną ulicę czy plac. Powoduje to straty energii elektrycznej, a więc niepotrzebnie obciąża finansowo budżety miast i gmin. Nie wszędzie też jest konieczność świecenia przez całą noc na sto procent mocy lamp.

„Podkreślamy, że celem nie jest wyłączenie wszystkich źródeł światła, lecz oświetlanie poszczególnych obszarów w odpowiednio oszczędny sposób (kierunkowo)” – wyjaśnia PTA.

Z perspektywy swojej dziedziny – astronomii – Polskie Towarzystwo Astronomiczne wskazuje, iż coraz większe rozświetlenie nieba sztucznym światłem znacznie utrudnia prowadzenie badań kosmosu z powierzchni Ziemi. Być może warto rozważyć pewien rodzaj stref ochronnych wokół głównych obserwatoriów astronomicznych.

Powyższe argumenty Polskie Towarzystwo Astronomicznego zawarło w swoim liście do premiera. Osobny list otwarty wysłał też Light Pollution Think Tank (LPTT), który skupia organizacje z różnych dziedzin. LPTT wskazał dodatkowo, iż nadmiar światła elektrycznego nocą uznawany jest współcześnie za jedną z form zanieczyszczenia środowiska, również w ustawodawstwie wspólnotowym. Podkreślono też degradację nocnego krajobrazu naturalnego i kulturowego oraz utratę rozgwieżdżonego nieba jako elementu dziedzictwa kulturowego.

Polskie Towarzystwo Astronomiczne wskazało, iż z korespondencji z Ministerstwem Klimatu i Środowiska wynika, że ministerstwo rozumie problem i potrzebę wprowadzenia kompleksowych rozwiązań prawnych. Zwrócono też uwagę na działania Rzecznika Praw Obywatelskich w tej sprawie.

W swoim komunikacie PTA wspomniało także o wypowiedziach kandydatów na prezydenta, opublikowanych niedawno na łamach portalu internetowego Urania, którego PTA jest wydawcą, a dotyczące zagadnienia zanieczyszczenia świetlnego. Przykładowo Szymon Hołownia (obecnie Marszałek Sejmu) deklaruje w tej wypowiedzi stosowną inicjatywę ustawodawczą.

Próby ograniczenia problemu zanieczyszczenia światłem podejmowane są w różnych krajach na świecie. Przykładami z Europy mogą być Francja czy Chorwacja. Również na poziomie Unii Europejskiej problem ten został zauważony i rozpoczęto wstępne prace w trakcie prezydencji Hiszpanii w 2023 roku. Działają też organizacje międzynarodowe, takie jak DarkSky International. W różnych miejscach powstają parki ciemnego nieba (również w Polsce, np. Izerski Park Ciemnego Nieba). Działania globalne prowadzi też Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU).

W Polsce regularnie organizowane są konferencje naukowe poświęcone zagadnieniu „light pollution”, a Centrum Badań Kosmicznych PAN wydało opracowanie pt. „Zanieczyszczenie światłem w Polsce. Raport 2023”.(PAP)

Nauka w Polsce

cza/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe

    Tkanki miękkie, misja kosmiczna i diagnostyka dzięki AI – w ramach polskiego eksperymentu na ISS

  • Wizja artystyczna jak powszechne są układy planetarne wokół gwiazd Drogi Mlecznej. Credit: ESO/M. Kornmesser

    Naukowcy: zimne superziemie powszechne w Drodze Mlecznej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera