Olsztyn/ W obserwatorium astronomicznym będzie można oglądać zaćmienie Słońca

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Wtorkowe zaćmienie Słońca będzie można bezpłatnie oglądać w ogrodzie wokół olsztyńskiego obserwatorium astronomicznego oraz, po wykupieniu biletu, na tarasie widokowym. Obserwatorium zastrzega, że do obserwacji konieczna jest ładna pogoda i przejrzyste niebo.

We wtorek w Polsce będzie można obserwować zaćmienie Słońca - to najsłynniejsze i cieszące się wielką popularnością zjawisko astrofizyczne. Z tego powodu olsztyńskie obserwatorium astronomiczne od godz. 11 organizuje możliwość obserwacji zarówno w ogrodzie otaczającym obserwatorium, jak i na jego tarasie.

Na tarasie jednorazowo będzie mogło przebywać 25 osób, każdy może przebywać na szczycie obserwatorium kwadrans. Bilet na wejście na wieżę obserwatorium kosztuje 5 zł.

W Olsztynie początek zaćmienia Słońca będzie można obserwować od godz. 11.12. Faza maksymalnego częściowego zaćmienia przypadnie na godz. 12.20. Zakończenie obserwacji przypadnie o 13.40.

"By pokazy teleskopowe zaćmienia Słońca mogły się odbyć potrzebna jest ładna pogoda i przejrzyste niebo. W razie dużego zachmurzenia oraz opadów atmosferycznych Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne rezerwuje sobie prawo do odwołania wydarzenia" - napisano w komunikacie.

Na profilu www.facebook.com/olsztynskie.planetarium będzie można oglądać transmisję zaćmienia.

Zaćmienie Słońca zachodzi podczas nowiu Księżyca, czyli fazy, w której właściwie go nie widzimy. Jedyną możliwością obserwacji nowiu jest moment zaćmienia Słońca, kiedy nieoświetlona i niewidoczna z Ziemi tarcza Księżyca zakrywa tarczę słoneczną.

Zaćmienie Słońca może występować w różnych formach: może być częściowe, całkowite, obrączkowe, czy hybrydowe. To, które będziemy mogli obserwować 25 października, zalicza się do zaćmień częściowych.

Najbliższe całkowite zaćmienie Słońca widoczne w Polsce będzie miało miejsce dopiero 7 października 2135 roku. (PAP)

Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska

jwo/ dki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Scanway ma zamówienie od Intuitive Machines na dostarczenie instrumentu do obserwacji Księżyca

  • Fot. Adobe Stock

    W sobotę zacznie się astronomiczna zima

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera