ONZ/Guterres o pandemii COVID-19; przestrzega przed przyszłymi zagrożeniami

Fot. EPA/JUSTIN LANE 20.09.2022
Fot. EPA/JUSTIN LANE 20.09.2022

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, uczestniczył w piątek w spotkaniu na wysokim szczeblu wskazując na postępy w drodze do zakończenia pandemii COVID-19. Wzywał jednocześnie kraje członkowskie do wzmocnienia wysiłków dla obrony przed przyszłymi zagrożeniami.

Przemawiając w nowojorskiej siedzibie ONZ Guterres wyraził zadowolenie z rosnącej liczby szczepień na całym świecie, zwłaszcza wśród populacji wysokiego ryzyka.

Według sekretarza generalnego ONZ kraje zaszczepiły przeciwko koronawirusowi średnio ok. trzech czwartych pracowników służby zdrowia i osób starszych. Zauważył, że działania ograniczające rozprzestrzenianie się koronawirusa są coraz częściej włączane do rutynowych programów zdrowotnych, a nowe leki przeciwwirusowe wkrótce staną się dostępne.

Guterres przestrzegał jednak, że w biedniejszych krajach wskaźniki szczepień są wciąż niskie. Wyraził obawę przed "cieniem pandemii", wahaniom dotyczących szczepionek i postulował zwalczanie dezinformacji przedstawiając procedury ratujące życie.

Szef ONZ mówił o niebezpieczeństwie wiążącym się z lukami w badaniach, co naraża świat na potencjalne, nowe warianty wirusa. Apelował o przygotowania na przyszłe pandemie.

„Nadszedł czas, aby wzmocnić naszą obronę przed przyszłymi zagrożeniami poprzez inwestycje w systemy wczesnego ostrzegania, lokalną produkcję, możliwości diagnostyczne oraz dobrze opłacanych i dobrze wyposażonych pracowników służby zdrowia” – podkreślał szef ONZ.

Dodał, świat nie może dać się więcej złapać na nieprzygotowaniu na zagrożenia.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ jm/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    USA/ Po Covidzie siedzenie w domu stało się normą

  • Adobe Stock

    Problemy z koncentracją w dzieciństwie i czynniki genetyczne mogą wskazywać na ryzyko psychozy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera