Testy uniwersalnej szczepionki przeciwko COVID-19 w drugiej połowie roku

Warszawa, 27.12.2020. Fot. PAP/Leszek Szymański
Warszawa, 27.12.2020. Fot. PAP/Leszek Szymański

W drugiej połowie roku rozpoczną się badania kliniczne nowej generacji uniwersalnej szczepionki przeciwko COVID-19, chroniącej przed różnego typu koronawirusami – informują koncern farmaceutyczny Pfizer i jego partner niemiecka firma biotechnologiczna BioNTech.

Szczepionka bazuje na technologii mRNA. Dotychczas chroniła ona przed wirusem SARS-CoV-2, który wywołał pandemię. Pojawienie się nowych wariantów tego patogenu sprawiło, że jest ona mniej skuteczna (podobnie jak inne szczepionki przeciwko COVID-19). Stąd intensywne prace nad preparatami nowej generacji, lepiej chroniącymi przed tym zakażeniem.

Amerykańska firma Moderna poinformowała przed kilkoma dniami, że opracowana została nowa dwuwalentna szczepionka przeciwko COVID-19, również bazująca na technologii mRNA. Lepiej chroni ona również przed nowymi wariantami wirusa SARS-CoV-2, takimi jak Omikron z jego podtypami BA.4 i BA.5. Trwają obecnie starania o jej zatwierdzenie do użycia.

Szczepionka Pfizera i BioNTeh ma być jeszcze bardziej wszechstronna i powinna chronić przed większa liczbą koronawirusów wywołujących COVID-19. Bardziej zatem przypomina szczepionkę przeciwko grypie sezonowej, który co roku jest aktualizowana. Nowy preparat jak stwierdzono, „ma zapewnić bardziej trwałą ochronę”. Z pewnością w tym roku nie będzie jednak jeszcze dostępny. (PAP)

Autor: Zbigniew Wojtasiński

zbw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Komórki macierzyste mogą uratować koralowce

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera