Nauka dla Społeczeństwa

07.08.2022
PL EN
28.06.2022 aktualizacja 28.06.2022

Lublin/ Minister Czarnek wmurował kamień węgielny pod budowę Centrum Nauk Medycznych

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w poniedziałek podpisał akt erekcyjny i uczestniczył we wmurowaniu kamienia węgielnego pod budowę Centrum Nauk Medycznych Akademii Nauk Stosowanych im. Wincentego Pola w Lublinie.

Czarnek podczas uroczystości pogratulował władzom i społeczności Akademii Nauk Stosowanych inwestycji i powiedział, że wszystko idzie zgodnie z zaplanowanym harmonogramem. Przekazał, że w budynku budowanego Centrum studenci będą się kształcić na kierunkach: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, ratownictwo medyczne. "To niezwykle pożądane zawody na rynku medycznym w Polsce, w których mamy wakaty" – powiedział. Dodał, że im więcej miejsc do nauki tych zawodów, tym lepiej.

Następnie przypomniał, że po otrzymaniu pozytywnej opinii Polskiej Komisji Akredytacyjnej i ministra zdrowia, w piątek po południa podpisał zgodę na utworzenie jednolitych studiów magisterskich o profilu ogólnoakademickim na kierunku lekarskim na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pierwszych 60 studentów będzie mogło podjąć tam naukę od 1 października 2023 r.

Zwracając się władz Akademii szef MEiN wyraził nadzieję, że także w Centrum niebawem będzie można mówić o kolejnym kierunku medycznym, bo w Polsce potrzeba więcej lekarzy.

Władze uczelni podczas uroczystości przekazały, że budowa nowego Centrum Symulacji Medycznej kosztuje ponad 20 mln zł. Obiekt będzie miał 4000 mkw. powierzchni, na której prowadzone będą głównie zajęcia dydaktyczne, zlokalizowane zostaną gabinety i pracownie specjalistyczne, m.in. do fizjoterapii, kosmetologii, pielęgniarstwa, położnictwa, ratownictwa medycznego, a także nowoczesny sprzęt i pomoce naukowe.

Centrum Symulacji Medycznej w Akademii Nauk Stosowanych utworzono jesienią ub. r. w ramach wartego 2,5 mln zł projektu i obecnie zajmuje 600 mkw.

Akademia Nauk Stosowanych im. Wincentego Pola w Lublinie (wcześniej Wyższa Szkoła Społeczno – Przyrodnicza) istnieje od 2000 r. Do rangi akademii podniesiono ją w 2021 r.(PAP)

Autor: Piotr Nowak

pin/ mir/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022