Militarny zabytek techniki, odrzutowiec myśliwski Lim-5R przeznaczony dla Muzeum Wojska w Białymstoku jest odnawiany przez pracowników Politechniki Białostockiej. Brakujące elementy mechanicy odtwarzają w technologii druku 3D.
Jak poinformowała uczelnia, samolot Lim-5R przez wiele lat czekał na renowację „pod chmurką”, obecnie trafi do otwartego w Noc Muzeów 2022 Parku Militarnego Muzeum Wojska w Białymstoku.
Kadłub i skrzydła odrzutowca zostały zdemontowane w siedzibie jednostki Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej i przetransportowane do hali maszyn Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej. Gruntowną renowację poszycia przeprowadzili Daniel Laskowski i Bartosz Ostrowski. Usunęli oni stare warstwy lakieru i uzupełnili braki w poszyciu. Bojowy odrzutowiec został przygotowany do malowania, fachowcy z politechniki zamocowali zbiorniki paliwa, wypolerowali owiewkę kabiny i zdemontowali silnik.
„Prace rozpoczęliśmy kilka tygodni temu od rozpołowienia kadłuba i demontażu silnika. Później zaczęliśmy się zajmować kadłubem, zdjęciem starej powłoki lakieru” - opisywał cytowany w materiale prasowym Daniel Laskowski. Jak przyznał Bartosz Ostrowski, wymontowanie okazałego odrzutowego silnika było dla cywilnych mechaników największym wyzwaniem, ponieważ nie mieli wcześniej takich doświadczeń.
Fachowcy wydrukowali brakujące elementy poszycia – klapki i rewizje. Zajęli się owiewką, która w górnej części była wypłowiała od słońca. Dorobili lotki do zbiorników paliwa i uchwyty mocujące je do skrzydeł. Wykonali również brakujące elementy oświetlenia na skrzydłach i peryskop na owiewce pilota.
Pracownicy Wydziału Mechanicznego kończą łatanie dziur poszycia odrzutowca, niwelują nierówności na oryginalnych blachach. Na poszycie odrzutowca nakładają warstwę podkładową pod docelowe malowanie samolotu.
Zabytek po renowacji będzie miał niższą masę. Dzięki temu będzie mógł zostać podwieszony na terenie parku na pylonie – również zaprojektowanym przez białostockich naukowców.
PAP – Nauka w Polsce
kol/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.