Nawoływania dzikich szympansów układają się w sekwencje przypominające zdania – informują naukowcy na łamach periodyku „Communications Biology”.
Składnia, za sprawą której uporządkowane są poszczególne słowa, to wizytówka ludzkiej mowy. Składniowa struktura wypowiedzi jest oznaką ludzkiej wysokiej inteligencji, w tym wypadku zdolności do tworzenia i rozumienia skomplikowanych komunikatów.
Okazuje się, że dziko żyjące szympansy nawołują się nie tyko za pomocą pojedynczych dźwięków, ale całych ich sekwencji. Wypowiadają więc nie tylko wyrazy, ale również zdania – dowodzą naukowcy niemieccy i francuscy, którzy nagrali tysiące „wypowiedzi” szympansów, zamieszkujących Wybrzeże Kości Słoniowej w Afryce.
Zwierzęta tworzyły setki różnych sekwencji („zdań”), składających się z maksymalnie dziesięciu typów nawoływań („wyrazów”). Kolejność „wyrazów” w „zdaniu” podporządkowana była pewnym regułom.
Naukowcy zastanawiają się, czy takie sekwencje nawoływań są etapem poprzedzającym pojawienie się składni w ewolucji języka. Być może podobnie wyglądało komunikowanie się u przodków człowieka, zanim pojawiła się mowa w postaci bardziej zaawansowanej.
Więcej tutaj. (PAP)
krx/ zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.