Nauka dla Społeczeństwa

25.02.2024
PL EN
23.05.2022 aktualizacja 23.05.2022

Na polu walki technologie Big Data mogą być kwestią życia i śmierci

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

W zastosowaniach wojskowych technologie Big Data mogą być kwestią życia lub śmierci personelu eksploatującego sprzęt na polu walki. Systemy takie przetwarzają ogrom danych pochodzących z sensorów monitorujących pracę urządzeń, a algorytmy uczenia maszynowego pozwalają przewidzieć miejsce i czas wystąpienia awarii, dzięki czemu można jej zapobiec.

O zastosowaniu technologii Big Data w Siłach Zbrojnych RP mówili uczestnicy seminarium NUP 2X35 EDTs dotyczącego technologii przełomowych i wyłaniających się (Emerging and Disruptive Technologies), które odbyło się 17 maja - poinformowała rzecznik prasowa WAT Ewa Jankiewicz. Sektor nauki reprezentowali prelegenci Wojskowej Akademii Technicznej i Politechniki Poznańskiej.

ILOŚĆ, RÓŻNORODNOŚĆ, SZYBKOŚĆ NAPŁYWU DANYCH

"Big Data to określenie zbiorów danych, które cechują się dużą różnorodnością i docierają do przedsiębiorstw, organizacji, użytkowników w coraz większych ilościach i coraz szybciej" - wyjaśnił cytowany w komunikacie dr inż. Marcin Mazurek z Wydziału Cybernetyki WAT.

Naukowiec wskazał trzy cechy takich zbiorów, które sprawiły, że systemy analizy danych, czyli hurtownie danych przestały sobie radzić. Po pierwsze - ilość nazwana wolumenem danych, po drugie - różnorodność, czyli brak możliwości zapisania np. w formie tabeli, a po trzecie - szybkość napływu danych. Na początku XXI wieku powstał termin Big Data – wyróżnik ten wskazywał czy napływające dane mogą być przetwarzane „klasycznie”, czy potrzebne są nowe architektury i metody przetwarzania danych. Wkrótce termin Big Data stał się synonimem nie tylko zbiorów danych, ale też samych narzędzi, które umożliwiają ich przetwarzanie.

Zdaniem płk prof. dr. hab. inż. Przemysława Wachulaka pozyskanie narzędzi bazujących na technologiach Big Data przyspieszy rozwój systemów wsparcia dowodzenia. „Wdrożenie tej technologii z pewnością podniesie na nowy poziom proces oceny sytuacji i prognozowania efektów podejmowanych działań, a to powinno przełożyć się na maksymalizację zdolności bojowych posiadanych zasobów oraz osiąganie przewagi na polu walki” – ocenił cytowany w informacji prasowej rektor-komendant WAT.

Potencjał Big Data to m.in. systemy informujące o prawdopodobieństwie wystąpienia w najbliższym czasie awarii w urządzeniu lub jego podzespole. W zastosowaniach przemysłowych dzięki tej informacji można podjąć działania naprawcze zanim dojdzie do awarii i uniknąć kosztów przestoju. „W zastosowaniach wojskowych może być to kwestia życia lub śmierci personelu eksploatującego sprzęt na polu walki - tłumaczył dr inż. Marcin Mazurek. - Budowa tego typu systemów jest możliwa dzięki wykorzystaniu potencjału systemów informatycznych klasy Big Data, które umożliwiają przetworzenie dużych wolumenów danych pochodzących z sensorów monitorujących pracę urządzeń. Wykorzystując te dane algorytmy uczenia maszynowego są w stanie przewidzieć miejsce i czas wystąpienia awarii”.

Ewa Jankiewicz dodała, że w ramach seminarium dyskutowano o możliwościach użycia Big Data w komunikacji bezprzewodowej oraz w analityce pola walki, a także do analiz modeli aktywności sektora państwowego w przestrzeni informacyjnej.

Seminarium zostało zorganizowane przez Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy, Departament Innowacji MON oraz Wojskową Akademię Techniczną. Projekt opracowywania oraz wdrażania do sił zbrojnych przełomowych i wyłaniających się technologii (Emerging & Disruptive Technologies – EDTs) realizuje NATO Scientific Technology Organization (NATO STO). Obejmuje on technologie kosmiczne, Big Data, sztuczną inteligencję, systemy autonomiczne, technologie hipersoniczne, nowe technologie rakietowe, technologie kwantowe, biotechnologie i nowoczesne materiały.

PAP - Nauka w Polsce

kol/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024