Rozedma sprzyja rakowi płuc

Fot. Adobe Stock

Im bardziej nasilona rozedma płuc, tym wyższe ryzyko raka tego narządu – informuje pismo „Radiology”.

Rak płuc jest główną przyczyną zgonów związanych z nowotworami. Co roku na świecie umiera z jego powodu ponad milion ludzi. Ryzyko zachorowania na raka płuc można zmniejszyć poprzez zidentyfikowanie czynników ryzyka, takich jak przewlekłe zapalenie płuc, palenie tytoniu, czynniki genetyczne, dieta i narażenie zawodowe.

Rozedma to przewlekła choroba układu oddechowego charakteryzująca się uszkodzeniem pęcherzyków płucnych. Jej objawy to duszność, kaszel ze śluzem, świszczący oddech i ucisk w klatce piersiowej. Choć nie ma leczenia przyczynowego, dostępnych jest wiele terapii pomagających w radzeniu sobie z objawami.

Wiele czynników ryzyka jest wspólnych dla rozedmy i raka płuc – na przykład palenie papierosów. Palenie nasila stan zapalny, uszkadza DNA i przyspiesza starzenie. W grę mogą wchodzić także podatność genetyczna, przewlekły stan zapalny, uszkodzenie DNA i nieprawidłowe mechanizmy naprawcze.

Jak wskazują wyniki badań zespołu dr Marleen Vonder z Uniwersyteckiego Centrum Medycznego Groningen w Holandii, osoby z rozedmą, które nigdy nie paliły, również mają zwiększone ryzyko raka płuc.

Naukowcy przeanalizowali wyniki badań z trzech dużych baz danych dotyczące związku po między rozedmą płuc a rakiem płuc. Analiza 21 badań z udziałem ponad 107 000 pacjentów wykazała związek pomiędzy ocenianym metodą tomografii komputerowej nasileniem rozedmy a ryzykiem raka płuc.

„Nasza metaanaliza wykazała, że nie tylko oceniana wizualnie, ale także oceniana ilościowo rozedma płuc w tomografii komputerowej jest związana z rakiem płuc i że ryzyko to wzrasta w przypadku bardziej nasilonej rozedmy” – powiedziała dr Vonder.

Chociaż odkrycia potwierdzają związek pomiędzy dwiema wyniszczającymi chorobami, autorzy podkreślają, że potrzebne są dalsze badania przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w opiece klinicznej.

„Jest zbyt wcześnie, aby stwierdzić, czy obecność rozedmy zdefiniowanej w tomografii komputerowej ma niezależną wartość prognostyczną w porównaniu z już znanymi wspólnymi czynnikami ryzyka rozedmy płuc i raka płuc – wskazała dr Vonder. - Potencjalnie rozedma wykryta podczas podstawowego skanu CT może zostać wykorzystana do wybrania uczestników wysokiego ryzyka, którzy wymagaliby częstszych kontrolnych badań przesiewowych w kierunku raka płuc”.(PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Chile/ Rozpoczęło pracę najwyżej położone obserwatorium astronomiczne

  • Voyager 1 znowu nadaje poprawnie

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera