Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
26.03.2022 aktualizacja 26.03.2022

Polskie rozwiązanie dla bezpieczeństwa kosmicznych misji załogowych

SENER HCS. Źródło: SENER Polska SENER HCS. Źródło: SENER Polska

Istotna część systemu Twardego Przechwytywania HCS - zapewniającego bezpieczeństwo astronautom powstała w Polsce. Jego zadaniem jest zapewnienie sztywnego połączenia struktur i utworzenia szczelnego przejścia między dwoma statkami kosmicznymi - informuje firma SENER Polska, której inżynierowie opracowali technologię.

Firma SENER jako część międzynarodowego konsorcjum, stworzyła System Twardego Przechwytywania (HCS – Hard Capture System) dla mechanizmu dokującego, pozwalającego na cumowanie i połączenie zarówno dużych jak i małych statków kosmicznych: IBDM (International Berthing and Docking Mechanism).

Zadaniem HCS – systemu, który stworzył SENER Polska we współpracy z firmą-matką SENER Aeroespacial, jest zapewnienie sztywnego połączenia struktur dla utworzenia szczelnego przejścia między dwoma statkami kosmicznymi. Ponadto, może służyć jako połączenie serwisowe oraz standardowy i awaryjny sposób na separację pojazdów kosmicznych. W praktyce system ten będzie gwarantował bezpieczeństwo astronautom przechodzącym pomiędzy statkami kosmicznymi i bezpieczny transport zapasów i materiałów, na przykład ze statku kosmicznego na pokład stacji.

Zespół SENER Polska odpowiedzialny był za kluczowe komponenty systemu. "W zakresie obowiązków naszego zespołu było zaprojektowanie, wykonanie, integracja oraz testy: Separatorów, Systemu Transmisji Danych i Energii, osłony MMOD przeciwko mikrometeoroidom i śmieciom kosmicznym oraz dwóch rodzajów czujników – gotowości do dokowania (RTH) i czujnika informującego o poprawnej separacji pojazdów (UCS)" - mówi Łukasz Powęska, kierownik projektów SENER Polska, cytowany w prasowym komunikacie.

Mechanizm IBDM jest zaprojektowany zgodnie z Międzynarodowym Standardem Systemu Dokowania (International Docking System Standard – IDSS) i kompatybilny z adapterem dokującym zainstalowanym na amerykańskiej części Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Na etapie realizacji projektu uwzględniono możliwość modyfikacji systemu w kierunku dostosowania również do innych adapterów i standardów dokowania. Ten niezwykle precyzyjny i skomplikowany mechanizm, w przyszłości może stać się standardem w załogowych misjach kosmicznych - czytamy w prasowym komunikacie.

Jednym z jego potencjalnych zastosowań jest wykorzystanie w następcy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej - stacji Gateway, której budowa planowana jest na 2025 rok. Docelowo Gateway zostanie osadzona w przestrzeni okołoksiężycowej i posłuży jako punkt strategiczny odległych wypraw w kosmos, takich jak załogowy lot na Marsa. Jej część będzie stanowić stworzony przez firmy zrzeszone w ESA I-HAB – habitat dla przylatujących z Ziemi astronautów. To właśnie choćby w nim może zostać zaimplementowany mechanizm HCS stworzony przez SENER.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024