Nauka dla Społeczeństwa

31.05.2023
PL EN
23.03.2022 aktualizacja 24.03.2022

Sieć Badawcza Łukasiewicz rozstrzygnęła konkurs "Iskry Łukasiewicza"

23.03.2022. Kierownik Działu Technologii Kosmicznych Sieci Badawczej Łukasiewicz dr inż. Adam Okniński podczas finału I edycji konkursu "Iskry Łukasiewicza!" w siedzibie Centrum Badawczego Łukasiewicz w Warszawie, 23 bm. Konkurs był częścią obchodów dwusetnej rocznicy urodzin Ignacego Łukasiewicza. PAP/Rafał Guz 23.03.2022. Kierownik Działu Technologii Kosmicznych Sieci Badawczej Łukasiewicz dr inż. Adam Okniński podczas finału I edycji konkursu "Iskry Łukasiewicza!" w siedzibie Centrum Badawczego Łukasiewicz w Warszawie, 23 bm. Konkurs był częścią obchodów dwusetnej rocznicy urodzin Ignacego Łukasiewicza. PAP/Rafał Guz

Dr inż. Adam Okniński z Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa zwyciężył w konkursie "Iskry Łukasiewicza". Konkurs zorganizowała Sieć Badawcza Łukasiewicz z okazji dwustolecia urodzin wynalazcy i filantropa Ignacego Łukasiewicza, który jest jej patronem.

Konkurs "Iskry Łukasiewicza" zorganizowano dla pracowników Sieci Badawczej Łukasiewicz z okazji 200. rocznicy urodzin jej patrona Ignacego Łukasiewicza (ur. 8 marca 1822 r.) Mógł w nim wziąć udział każdy pracownik, niezależnie od pełnionego stanowiska. Wystarczyło nagrać telefonem (lub profesjonalnym sprzętem) filmik trwający od jednej do trzech minut, w którym wyjaśnia się, jak prowadzone prace badawcze i wdrożeniowe wpływają na rzeczywistość.

Wpłynęło do 50 materiałów. Wyłoniono trzy prace, które wzięły udział w finale, a kolejne trzy zostały wyróżnione. W środę tak wyłonione filmy oceniło jury – dzieci w wieku od 9 do 14 lat.

Do świętowania urodzin patrona sieci zaproszono dwie grupy gości. Z jednej strony jej pracowników i naukowców, a drugiej tych, dla których oni pracują – przedstawicieli kolejnego pokolenia – dzieci – którym chcieliby przekazać "iskrę Ignacego".

Zwyciężył dr inż. Adam Okniński z Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa, który opowiadał o technologiach lotniczych i o konstruowaniu rakiet. Dziennikarzom powiedział, że chciał zainteresować dzieci tematyką napędów, czyli tym, co może sprawić, że rakieta może wznieść się w kosmos, a satelita utrzymywać na orbicie.

Drugie miejsce zajęła Dagmara Bieda z Sieci Badawczej Łukasiewicz – Krakowskiego Instytut Technologicznego z prezentacją "Niedoceniany zawód", w którym opowiadała o zawodzie księgowej i o zapleczu działań naukowców.

Trzecie miejsce zajął Robert Bicki z Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Nowych Syntez Chemicznych, który mówił o oczyszczaniu dwutlenku węgla i o tym, jak należy go przygotować dla przemysłu spożywczego.

Przyznano też trzy wyróżnienia: Hannie Purzyńskiej z Instytut Metalurgii Żelaza, Juli Woch z Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej "Blachownia" i Mariuszowi Boreckiemu z Instytutu Metalurgii Żelaza. Wszystkie instytuty należą do Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Prezes Centrum Łukasiewicz Piotr Dardziński, pytany przez PAP o to, czy konkurs będzie cykliczny, stwierdził, że "po tym bardzo dużym odzewie wśród pracowników Łukasiewicza, po reakcjach tego jury złożonego z dzieci – to chyba jest na tyle dobra idea, że będziemy ją kontynuować".

Patronem sieci jest Ignacy Łukasiewicz (1822-1882), urodzony w Zadusznikach, polski farmaceuta, przedsiębiorca, działacz społeczny i patriotyczny, filantrop, wynalazca lampy naftowej. Wspólnie z Janem Zehem w 1852 r. przeprowadził pierwszą na świecie destylację ropy naftowej metodami naukowymi. Rok później powstała pierwsza lampa naftowa. W 1854 r. założył w spółce z Tytusem Trzecieskim w Bóbrce koło Krosna pierwszą w dziejach kopalnię ropy naftowej. Łukasiewicz wytwarzał też smary i oleje do maszyn, jak również asfalt i rodzaj parafiny – gudrinę. Były to osiągnięcia pionierskie w skali światowej, docenione już za jego życia.

Łukasiewicz był też społecznikiem i filantropem. Propagował budowę szkół i szpitali, dróg i mostów. Osobiście finansował wiele inicjatyw. Walczył z biedą i problemami społecznymi.

W październiku 2021 r. Sejm ustanowił 2022 r. rokiem Ignacego Łukasiewicz. W uchwale napisano, że Łukasiewicz należy do zaszczytnego grona Polaków, a jego działalność odcisnęła wielki i pozytywny wpływ na rozwój Polski i świata.

Sieć Badawcza Łukasiewicz jest trzecią co do wielkości w Europie. Zatrudnia w sumie 8 tys. pracowników w 28 instytutach badawczych zlokalizowanych w 12 polskich miastach. Powstała w 2019 r. na bazie istniejących instytutów badawczych.

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

szz/ joz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023