Nauka dla Społeczeństwa

02.05.2024
PL EN
10.03.2022 aktualizacja 10.03.2022

USA/ Zmarł pacjent, któremu przeszczepiono zmodyfikowane serce świni

07.01.2022 EPA/University of Maryland School of Medicine 07.01.2022 EPA/University of Maryland School of Medicine

We wtorek, 8 marca, zmarł 57-letni David Bennett, któremu dwa miesiące wcześniej jako pierwszemu człowiekowi przeszczepiono serce genetycznie zmodyfikowanej świni - poinformowała agencja AP.

Przeszczep dokonany 7 stycznia 2022 r. przez amerykańskich chirurgów z Centrum Medycznego Uniwersytetu w Maryland był ostatnią próbą ratowania życia Davida Bennetta. Wcześniej mężczyzna został uznany za niekwalifikującego się do przeszczepu ludzkiego serca. Od sześciu tygodni był przykuty do łóżka i podłączony do maszyny, która utrzymywała go przy życiu.

Lekarze z Centrum Medycznego Uniwersytetu Maryland otrzymali specjalną zgodę od amerykańskiego organu nadzoru medycznego na przeprowadzenie procedury - w przeciwnym razie ich pacjent zmarłby.

"Albo śmierć, albo ten przeszczep. Chcę żyć. Wiem, że to dość osobliwy przypadek, ale to była moja ostatnia szansa" - mówił mieszkaniec Maryland na dzień przed operacją.

W ciągu tygodni po przeszczepie Bennett spędzał czas z rodziną, oglądał Super Bowl i mówił o tym, że chce wrócić do domu ze swoim psem, Luckym. Jednak w ostatnich dniach stan zdrowia pacjenta zaczął się pogarszać, co 8 marca doprowadziło do zgonu 57-latka.

„Okazał się odważnym i szlachetnym pacjentem, który walczył do samego końca” – powiedział chirurg Bartley Griffith, który dokonał przeszczepu, w oświadczeniu wydanym przez szpital.

Jednak syn Bennetta, David Jr, powiedział, że ma nadzieję, że przeszczep jego ojca „będzie początkiem, a nie końcem nadziei”.

Co roku umierają tysiące chorych, dla których brakuję narządów do przeszczepu. Tylko w Stanach Zjednoczonych codziennie umiera 17 z ponad 100 000 oczekujących osób. Narządy pobierane od zwierząt mogłyby potencjalnie rozwiązać problem braku dawców. Największą przeszkodą w wykorzystywaniu narządów innego gatunku jest „nadostre odrzucenie". Organizm postrzega tkankę jako tak obcą, że zaczyna niszczyć przeszczep w ciągu kilku minut.

Świnia, od której pochodziło serce, została genetycznie zmodyfikowana, aby nie doszło do natychmiastowego odrzucenia przeszczepu.

Dokładna przyczyna zgonu Davida Bennetta nie jest na razie jasna - po jej zbadaniu możliwe będzie określenie, jak blisko jesteśmy wykorzystania świń do rozwiązania globalnego niedoboru narządów do przeszczepów. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024