Uczelnie i instytucje

Inicjatywy na rzecz naukowców i studentów z Ukrainy

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Instytucje naukowe z wielu krajów świata mogą włączyć się w praktyczną pomoc dla naukowców, profesorów i studentów z Ukrainy. "W ostatnich dniach pojawiło się wiele inicjatyw, oferujących konkretną pomoc i wsparcie" - przypomina w komunikacie Fundacja na rzecz Nauki Polskiej.

Do wsparcia ukraińskich naukowców i naukowczyń zaapelowała m.in. organizacja Science Europe, potępiając rosyjską napaść na Ukrainę. Organizacja, do której należy również Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, to stowarzyszenie ponad pięćdziesięciu instytucji naukowych finansujących lub prowadzących badania naukowe, z dwudziestu siedmiu krajów europejskich. Pełna treść apelu jest dostępna tutaj.

Jedną z takich inicjatyw jest też #ScienceForUkraine, inicjatywa na rzecz międzynarodowego praktycznego wsparcia dla ukraińskich naukowców, profesorów, studentów oferująca zakwaterowanie, możliwość dalszej nauki, pracy naukowej czy kontynuowania badań. Do działań mogą przyłączyć się wszelkie uczelnie oraz instytucje badawcze i naukowe. Aby przystąpić do inicjatywy, trzeba wypełnić formularz.

Akcja ta jest prowadzona również na Twitterze – kluczem jest hashtag #ScienceForUkraine. Ośrodki naukowe umieszczają hashtag w postach o formie wsparcia, które oferują – możliwości pracy na uczelni, udziału w projekcie badawczym lub zakwaterowaniu. Mapka z informacjami jest na bieżąco aktualizowana.

Również Polska Akademia Nauk wdrożyła nowy program wsparcia współpracy z Ukrainą. PAN pokryje koszty związane z podróżą i pobytem ukraińskich naukowców i naukowczyń w swoich jednostkach naukowych, oferując im trzymiesięczny pobyt w Polsce, z możliwością przedłużenia. Więcej informacji tutaj.

O przyjęcie ukraińskich naukowców do grupy badawczej lub zapewnienie im miejsca oraz materiałów i narzędzi do pracy oraz sfinansowanie stypendium lub wynagrodzenia apeluje Akademia Młodych Uczonych PAN do polskiego środowiska naukowego. Organizacja koordynuje działania w tym zakresie. O wsparciu AMU PAN więcej tutaj.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    12 mln zł na projekty dla studentów. Perły nauki II wybrane

  • Źródło: PAP

    Na Politechnice Warszawskiej powstaje studencki bolid z całkowicie nową konstrukcją

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera