Uczelnie i instytucje

Uniwersytet w Białymstoku zaoferował pomoc swoim ukraińskim studentom

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Ukraińscy studenci, którzy studiują na Uniwersytecie w Białymstoku, mogą liczyć na pomoc uczelni - poinformował w piątek uniwersytet. Studenci zostaną zwolnieni z opłat za studia, mogą też otrzymać wsparcie psychologiczne.

"Uniwersytet w Białymstoku zaoferował wsparcie swoim ukraińskim studentom" - poinformowała w piątek w mediach społecznościowych białostocka uczelnia.

Na UwB obecnie na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych studiuje 11 obywateli Ukrainy. W piątek spotkała się z nimi prorektor ds. studenckich dr hab. Jolanta Muszyńska.

"Decyzją władz uczelni w semestrze letnim bieżącego roku akademickiego zostaną zwolnieni z opłat za studia. Wszyscy żacy mają zagwarantowane nieodpłatne zakwaterowanie w domu studenckim, mogą też otrzymać zapomogi socjalne i wsparcie psychologiczne" - poinformowała uczelnia.

Muszyńska cytowana w informacji UwB powiedziała, że analizowane są też możliwości innych form wsparcia dla tych studentów. "Ci młodzi ludzie znaleźli się w bardzo trudnej życiowej sytuacji. Będziemy starali się pomagać im na bieżąco, dostosowując pomoc do indywidualnych potrzeb i sytuacji życiowej każdego studenta" - zadeklarowała prorektor.

Uczelnia poinformowała też, że gotowość wsparcia i koleżeńskiej pomocy zadeklarowali także studenci z Parlament Studencki UwB.

Solidarność z narodem ukraińskim wyraziła też Politechnika Białostocka. "Z troską i niepokojem myślimy o naszych licznych ukraińskich partnerach: wykładowcach i studentach, którzy doświadczają w tej chwili skutków zbrodniczej polityki prezydenta Rosji. Przekazujemy Państwu wyrazy solidarności oraz wyrażamy nadzieję na szybkie i pomyślne rozwiązanie konfliktu. Możecie liczyć na nasze wsparcie" - napisała w oświadczeniu zamieszczonym w mediach społecznościowych rektor PB dr hab. Marta Kosior-Kazberuk.(PAP)

autorka: Sylwia Wieczeryńska

swi/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Święta polskich polarników: w ciemnościach niekończącej się nocy i słońcu antarktycznego lata

  • Fot. Adobe Stock

    12 mln zł na projekty dla studentów. Perły nauki II wybrane

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera