Powstanie siedem nowych onkologicznych centrów wsparcia badań klinicznych

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Agencja Badań Medycznych przekazała we wtorek, że do Polskiej Sieci Badań Klinicznych dołączy siedem ośrodków specjalizujących się w onkologii. Agencja przeznaczy na ich stworzenie ponad 47 mln złotych.

W konkursie organizowanym przez Agencję Badań Medycznych wygrało siedem z ośmiu placówek, które złożyły wnioski. Konkurs ten skupiał się na placówkach onkologicznych. Stworzenie siedmiu wyspecjalizowanych onkologicznych centrów badań klinicznych (OnkoCWBK) będzie kosztowało ponad 47 mln zł.

Wybrane ośrodki dołączą do szesnastu już działających w ramach Polskiej Sieci Badań Klinicznych.

"Inicjatywa stworzenia centrów wsparcia badań klinicznych ma na celu uatrakcyjnienie rynku badań klinicznych w Polsce, co przyczyni się do zwiększenia dostępu pacjentów do nowoczesnych, innowacyjnych terapii, częstszego wyboru przez sponsorów ośrodków badawczych w naszym kraju, a także wzrostu liczby realizowanych badań" – poinformowała Agencja Badań Medycznych.

W konkursie wygrały: Szpitale Pomorskie sp. z o.o., Wojewódzkie Wielospecjalistyczne Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi, Specjalistyczny Szpital im. dra A. Sokołowskiego w Wałbrzychu, Instytut Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie, Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu, Świętokrzyskie Centrum Onkologii Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Kielcach i Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

Agencja podkreśliła, że wygraną placówki te zawdzięczają "znakomitej kadrze naukowej", dużej liczbie pacjentów i temu, że leczą "niezwykle trudne przypadki".

Pierwsze inwestycje w tych siedmiu placówkach ruszą jeszcze w 2022 r.

Według Narodowej Strategii Onkologicznej do 2024 r. powstać mają co najmniej cztery centra, a do 2029 r. liczba ta ma zwiększyć się do 8 placówek. Agencja planuje także wspierać rozwój CWBK funkcjonujących przy wybranych uniwersyteckich ośrodkach akademickich.

Celem Polskiej Sieci Badań Klinicznych jest "zapewnienie jednolitego standardu realizacji badań, wysokiej jakości obsługi pacjentów oraz zwiększenia liczby komercyjnych i niekomercyjnych badań klinicznych" – podkreśliła Agencja Badań Medycznych. W oświadczeniu dodała, że inwestycja w ośrodki onkologiczne pozwoli na ustandaryzowanie ich tak, żeby "nie ustępowały podobnym strukturom na zachodzie Europy".(PAP)

Autorka: Aleksandra Kiełczykowska

ak/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  •  10.05.2024. PAP/Michał Meissner

    CIOP-PIB: pożar to nie tylko ogień, ale i niebezpieczny dla człowieka dym

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert: kilkaset tysięcy Polaków może mieć niezdiagnozowaną celiakię

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera