Ministerstwo Edukacji i Nauki

27.05.2022
PL EN
17.01.2022 aktualizacja 17.01.2022

Nowy wydział powstał na Politechnice Bydgoskiej

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Wydział Sztuk Projektowych powstał na Politechnice Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich. To ósmy wydział powstały na bazie dotychczasowych doświadczeń związanych ze wzornictwem i architekturą wnętrz - poinformowała w komunikacie uczelnia.

"Jesteśmy uczelnią interdyscyplinarną. Obok nauk przyrodniczych, technicznych czy informatycznych, chcemy rozwijać dziedziny projektowe i kreatywne na bazie dotychczasowego, bardzo dużego dorobku w tym zakresie. Prace studentów wzornictwa oraz architektury wnętrz cieszą się uznaniem na wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach" - powiedział, cytowany w informacji, rektor prof. Marek Adamski.

W ręce studentów uczelni trafiły ubiegłoroczne "Polskie Oskary Opakowaniowe", czyli główne nagrody ART OF PACKAGING 2021. Zwycięzcą w kategorii Debiuty dla Najlepszego Opakowania Roku 2021 został student Wzornictwa Wojciech Zabel i jego projekt "Grymasków", czyli serii opakowań na maseczkę ochronną dla dzieci z fantastycznymi, supermocnymi potworami.

Nagrodę główną otrzymała Małgorzata Kosicka za projekt standu "Fajfoklok". Studenci realizują także projekty, które można spotkać w przestrzeni miejskiej Bydgoszczy. To m.in. instalacja artystyczna na kłódki dla zakochanych nad Brdą, mała architektura na Starym Rynku czy aranżacja Muzeum Farmacji.

Dziekanem Wydziału Sztuk Projektowych został prof. Romuald Fajtanowski.

Na Politechnice Bydgoskiej trwają prace nad nowym kierunkiem związanym z komunikacją wizualną, opartą na nowych technologiach i narzędziach cyfrowych. Kierunek ma obejmować szeroki wachlarz zagadnień z zakresu dynamicznych mediów, począwszy od obróbki elektronicznej i przygotowania materiału audiowizualnego, poprzez projektowanie sfery informacji, grafikę, animacje 2D i 3D, tworzenie filmów wideo oraz spotów reklamowych, aż po studia z projektowania stron internetowych, czy aplikacji na urządzenia mobilne.

Uczelnia stała się Politechniką Bydgoską im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich 1 września 2021 r., a wcześniej nosiła nazwę Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich. (PAP)

Autor: Jerzy Rausz

rau/ mmu/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022