Ministerstwo Edukacji i Nauki

27.05.2022
PL EN
15.12.2021 aktualizacja 15.12.2021

250 miejsc w module oficerskim Legii Akademickiej

Do 31 styczna 2022 roku można się ubiegać o przyjęcie na moduł oficerski programu Legia Akademicka – poinformowało Biuro ds. programu Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej. Dla chętnych do przeszkolenia oficerskiego przygotowano 250 miejsc.

Wnioski należy składać za pośrednictwem Biura ds. programu Zostań Żołnierzem. Legia Akademicka to program ochotniczego szkolenia wojskowego dla studentów. Moduł oficerski przygotowano dla studentów, którzy w poprzednich edycjach ukończyli moduł podoficerski. Mogą do niego zapisać się również studenci, którzy nie uczestniczyli dotychczas w programie, ale są podoficerami rezerwy.

Nabór do modułu oficerskiego prowadzi komisja powołana przez dyrektora Biura ds. programu Zostań Żołnierzem. Kandydaci na oficerów - w przeciwieństwie od dwóch dotychczasowych modułów (podstawowego i podoficerskiego) są kształceni wyłącznie w uczelniach wojskowych podczas letniej przerwy międzysemestralnej.

Legia Akademicka to program skierowany do studentów, którzy chcą odbyć szkolenie wojskowe, uzyskać stopień wojskowy i myślą o przyszłej służbie zawodowej. Program jest realizowany od 2017 roku. Dotychczas był organizowany w dwóch modułach: podstawowym, po którym ochotnicy zostają szeregowymi rezerwy, oraz podoficerskim. W czterech poprzednich edycjach ponad 16 tys. studentów z około 70 uczelni ukończyło część praktyczną, stając się żołnierzami rezerwy.

Moduł oficerski po raz pierwszy uruchomiono w ubiegłym roku, w ramach pilotażu przygotowano 50 miejsc. W tym roku limit podniesiono do 250; w przypadku modułów podstawowego i podoficerskiego limitów nie ma MON jest gotowe przeszkolić tylu studentów, ilu się zgłosi.

Biuro do spraw Programu Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej powstało w styczniu 2020 r. z zadaniem uproszczenia procesu rekrutacji do sił zbrojnych. Wspiera m.in. klasy o profilu wojskowym, studenci, organizacje proobronnych oraz przedstawicieli samorządu terytorialnego.(PAP)

brw/ par/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022