Nauka dla Społeczeństwa

18.08.2022
PL EN
30.11.2021 aktualizacja 30.11.2021

Poznań/ Dr hab. Piotr Rzymski laureatem Nagrody Naukowej Samorządu Województwa Wielkopolskiego

Na zdjęciu dr hab. Piotr Rzymski. Fot. materiały prasowe Na zdjęciu dr hab. Piotr Rzymski. Fot. materiały prasowe

Dr hab. n. med. Piotr Rzymski z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu został laureatem Nagrody Naukowej Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Rzymski został doceniony m.in. za wkład w popularyzację wiedzy o pandemii COVID-19.

Nagroda Naukowa Samorządu Województwa Wielkopolskiego została ustanowiona w listopadzie ub. roku przez Sejmik. Jej inicjatorem jest radny Filip Kaczmarek. W poniedziałek nagrodę wręczono po raz pierwszy.

Dr hab. n. med. Piotr Rzymski pracuje w Zakładzie Medycyny Środowiskowej UMP, zajmuje się także popularyzacją badań, głównie z zakresu biologii medycznej i środowiskowej. Jest autorem wielu publikacji naukowych dotyczących pandemii COVID-19 w zagranicznych i polskich czasopismach medycznych. Naukowiec tworzy również materiały informacyjne dotyczące pandemii COVID-19 i szczepień. Jest członkiem rady programowej inicjatywy „Nauka przeciw pandemii”.

„To znaczące dla mnie wyróżnienie, zwłaszcza w tak trudnych czasach. Dziś naszą działalność naukową, dydaktyczną, czy informowanie społeczeństwa o pandemii i szczepionkach, przychodzi nam realizować w czasie silnej społecznej polaryzacji i wylewającej się fali hejtu. Dotyka to wielu osób walczących z pandemią, w tym lekarzy. W ich przypadku można jednak czasem doświadczyć miłych gestów wdzięczności, chociażby ze strony uratowanych pacjentów. Tymczasem my, naukowcy, kolektywnie tworzący narzędzia do walki z różnymi problemami ludzkości, w tym do walki z pandemią, takich słów zbyt często nie słyszymy. Dlatego dzisiejsze wyróżnienie traktuje jako miły gest i uznanie dla nauki, która powinna być integralną częścią życia społecznego” – podkreślił odbierając nagrodę Rzymski.

Uroczystość wręczania Nagrody Naukowej Samorządu Województwa Wielkopolskiego odbyła się w poniedziałek podczas sesji Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. Symboliczny czek na kwotę 25 tys. zł Rzymskiemu wręczyli przewodnicząca Sejmiku Małgorzata Waszak-Klepka oraz marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.

Nagroda Naukowa Samorządu Województwa Wielkopolskiego jest przyznawana co roku za osiągnięcia z ostatnich pięciu lat naukowcom z Wielkopolski lub prowadzącym badania dotyczące regionu. Prawo do składania wniosków przypada radnym Województwa Wielkopolskiego oraz rektorom szkół wyższych. Wnioski spełniające wymogi formalne skierowane zostały pod obrady Kapituły konkursu. Zasiadają w niej przedstawiciele 13 wielkopolskich uczelni publicznych, przedstawiciel Komisji Edukacji i Nauki Sejmiku Województwa Wielkopolskiego oraz przedstawiciel marszałka województwa wielkopolskiego. Wysokość nagrody wynosi maksymalnie 25 tys. zł w przypadku laureata indywidualnego i 40 tys. zł w przypadku zespołu naukowców.

Jak poinformowano w poniedziałek, w tym roku nabór wniosków trwał od 1 lutego do 30 kwietnia. Ostatecznie pod obrady Kapituły wpłynęły 33 wnioski. Najwyżej oceniony został wniosek złożony przez Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, w którym wskazano kandydaturę Rzymskiego.

„Żyjemy w czasach, w których - nie boję się postawić tej tezy - w przestrzeni publicznej z braku wiedzy uczyniono cnotę. To zjawisko obserwowane jest nie tylko w Polsce, ale także w przestrzeni światowej. Niejednokrotnie żywioły populistyczne każą podziwiać brak wiedzy i kwestionować autorytety naukowe, które uczyniły ludzkość zdolną do pokonywania wielu przeszkód, w tym tych dotyczących zdrowia” – mówił w poniedziałek podczas uroczystości marszałek Marek Woźniak.

Marszałek w swoim wystąpieniu podkreślił nie tylko wszechstronność zainteresowań i aktywności dr. hab. n. med. Piotra Rzymskiego, począwszy od publikacji w renomowanych magazynach naukowych po przeprowadzanie badań. Jak wskazał, „posiada on jeszcze coś bardzo istotnego, czyli zdolność i umiejętność dzielenia się swoją wiedzą z szerokim forum odbiorców”. 

PAP - Nauka w Polsce, Anna Jowsa

ajw/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022