Dieta eliminacyjna łagodzi objawy ADHD i wpływa na aktywność mózgu dzieci - informują naukowcy z Wageningen University & Research Centre w Holandii. Ich wnioski publikuje pismo „Scientific Reports”.
W badaniach wzięło udział 79 chłopców z ADHD w wieku od 8 do 10 lat. Przez pięć tygodni u dzieci stosowano dietę eliminującą wiele produktów. Jadły one jedynie produkty niewywołujące reakcji alergicznych oraz nasilenia objawów ADHD.
U blisko 60 proc. dzieci po zastosowaniu diety rodzice zaobserwowali znaczne zmniejszenie objawów ADHD. Rezonans magnetyczny wykazał także zwiększoną aktywność w obszarze przedklinka (strukturze mózgu będącej częścią kresomózgowia). Im większa była zmiana zachowania, tym silniejsza była aktywność tego obszaru.
Aktywność przedklinka ma znaczenie m.in. dla funkcjonowania pamięci, a także kreatywności czy autorefleksji. Wcześniejsze badania wykazały, że u dzieci z ADHD występuje obniżona aktywność mózgu w obszarze przedklinka oraz że leczenie za pomocą MPH (metylofenidatu) zwiększa tę aktywność.
„Wyniki tej analizy potwierdzają to, co już wiemy o tym obszarze mózgu. Dodatkowo wskazują, że efekt uzyskiwany po zastosowaniu leku można także osiągnąć poprzez zmianę sposobu odżywiania. Dieta eliminacyjna w praktyce bywa jednak uciążliwa, dlatego ważne jest lepsze zrozumienie zależności biologicznych pomiędzy odżywianiem a ADHD” – piszą autorzy.
Źródło: DOI: 10.1038/s41598-021-01684-7 (PAP)
koc/ ekr/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.