Ministerstwo Edukacji i Nauki

29.11.2021
PL EN
14.10.2021 aktualizacja 14.10.2021

Pokazy średniowiecznych strojów w Dniu Archeologii w Muzeum Górnośląskim

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Pokazy średniowiecznych strojów będą atrakcją obchodów Międzynarodowego Dnia Archeologii, organizowanych w sobotę przez Muzeum Górnośląskie w Bytomiu. Motywem przewodnim tegorocznego święta jest hasło "Przez wieki po świecie z ubraniem na grzbiecie".

"Impreza ma popularyzować dziedzictwo archeologiczne i pokazywać, czym się zajmują archeologowie, oczywiście poza kopaniem w ziemi. W ramach zaplanowanych wykładów zaprezentujemy historię stroju, począwszy od czasów najdawniejszych, czyli od starszej epoki kamienia" – powiedziała w środę kierowniczka Działu Archeologii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu i wiceprezes Oddziału Górnośląskiego Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich Beata Badura.

"Nie zabraknie starożytności i antyku. Togi, peplosy, stroje ze starożytnego Egiptu i Mezopotamii… Miłośniczkom licznych par obuwia pewnie przypadnie do gustu prelekcja poświęcona dawnym butom. Opowiemy o ciżmach, trzewikach i… patynkach. Trochę czasu poświęcimy też ozdobom naszych praprapraprzodków sprzed niemal 2 tysięcy lat, czyli fibulom – dawnym agrafkom, służącym do spinania ubrań" – dodała.

W planach tegorocznego wydarzenia popularyzującego archeologię znalazły się adresowane do dorosłych prelekcje poświęcone historii ubioru i wybranych ozdób, pokazy grup rekonstrukcyjnych odtwarzających średniowieczne stroje i oręż oraz zajęcia dla dzieci, podczas których będą mogły wykonać samodzielnie biżuterię, a następnie włożyć ją do zrobionej własnoręcznie sakiewki.

W sobotnie popołudnie od godziny 12.30 do 13.30 prelegenci podczas swoich wystąpień opowiedzą m.in. o tym, jak i kiedy to się stało, że nasi bardzo odlegli przodkowie zaczęli się ubierać i czy są na to jakieś archeologiczne dowody. Pokazy "Średniowieczny szyk" w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych będą okazją do spotkania oko w oko z rycerzem i jego damą oraz wczesnośredniowiecznymi wojami i białogłowami.

Wojowie i białogłowy z Golęszyckiej Drużyny Dąb zaprezentują stroje wczesnośredniowieczne i będą opowiadać o ich poszczególnych elementach. Będzie też trochę o kolorystyce i wykorzystywanych wówczas barwnikach… Pokaz nosi nazwę "I do boju, i do znoju".

Z kolei w trakcie pokazu "Rycerz i dama" w wykonaniu Chorągwi Ziemi Górnośląskiej zaprezentowane zostaną ubiory związane z późnym średniowieczem. Pojawi się rycerz w stroju dworskim i bojowym, czyli zbroi. Płeć piękna też znajdzie coś dla siebie. Wystąpi bowiem dama w różnych nakryciach głowy i sukniach.

"Idea świętowania Międzynarodowego Dnia Archeologii wzięła się stąd, że kiedyś na stronie internetowej Amerykańskiego Instytutu Archeologii natknęłam się na informację, że w październiku obchodzony jest dzień popularyzujący archeologię. W Stanach Zjednoczonych impreza cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, podobnie w niektórych krajach europejskich, np. w Niemczech czy Czechach. Należy podkreślić, że jedyną instytucją w Polsce, która od kilku lat aktywnie włącza się w obchody tego archeologicznego święta, jest Muzeum Górnośląskie. To impreza od początku współorganizowana przez Oddział Górnośląski Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich" – podsumowała Beata Badura. 

PAP - Nauka w Polsce, Anna Gumułka

lun/ aszw/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021