Lek na nadciśnienie może pomóc w walce z otępieniem

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Lek wykorzystywany w leczeniu nadciśnienia tętniczego może pomóc w leczeniu otępienia naczyniopochodnego, a nawet zatrzymać je na pierwszych etapach rozwoju – informują naukowcy z University of Manchester w Wielkiej Brytanii. Ich wnioski publikuje „Journal of Clinical Investigation”.

Wysokie ciśnienie tętnicze jest głównym czynnikiem ryzyka rozwoju otępienia naczyniopochodnego. Nie było jednak dotychczas wiadomo, w jaki sposób niszczy ono małe naczynia krwionośne, powodując ich zwężanie i ograniczanie przepływu krwi do określonych obszarów w mózgu – piszą autorzy.

Podczas badań na myszach stanowiących model otępienia naczyniopochodnego naukowcy zaobserwowali, że amlodypina (lek blokujący kanały wapniowe, stosowany w celu obniżenia ciśnienia tętniczego) powodowała lepszy przepływ krwi do wielu aktywnych obszarów mózgu. Pod wpływem leku naczynia krwionośne ulegały rozszerzeniu, dostarczając większej ilości tlenu i składników odżywczych do obszarów mózgu, które najbardziej tego potrzebowały.

Ustalono ponadto, że nadciśnienie tętnicze zmniejsza aktywność białka Kir2.1, obecnego w komórkach śródbłonka naczyniowego. Amlodypina stymulowała aktywację tego białka, chroniąc mózg przed szkodliwym działaniem nadciśnienia.

„Z naszych obserwacji wynika, że objawy otępienia naczyniowego pojawiają się u pacjentów coraz wcześniej. Jeżeli amlodypina okaże się równie skuteczna w przypadku ludzi, mogłaby być stosowana u osób z pierwszymi objawami choroby w celu zapobiegnia jej dalszemu rozwojowi” – komentują autorzy.

Źródło: DOI: 10.1172/JCI149029 (PAP)

koc/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali interakcję papugi z tabletem

  • Adobe Stock

    Rozmowa z samym sobą sprzed lat poprawia samopoczucie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera