Naukowcy: tegoroczne lato w Europie było rekordowo ciepłe

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Według naukowców z unijnego programu obserwacji Ziemi Copernicus, tegoroczne lato w Europie było rekordowo ciepłe. Pobito, choć nieznacznie, rekordy temperatur z 2010 i 2018 roku

Badacze przekazali, że średnia temperatura powietrza pomiędzy czerwcem a sierpniem była o 1 stopień C wyższa niż w średnia w latach 1991-2020. Ponadto o 0,1 stopnia pobito rekordy temperatury z 2010 i 2018 roku.

Rejestr temperatur programu Copernicus sięga 1950 roku, ale jest porównywalny z danymi gromadzonymi od połowy XIX wieku. Sierpień 2021 roku na równi z sierpniem 2017 roku był trzecim najcieplejszym w historii.

Średnia temperatur z sierpnia obecnego roku była zbliżona do tej z lat 1991-2020, ale warunki na całym kontynencie kontrastowały ze sobą. W krajach śródziemnomorskich temperatury były rekordowo wysokie, na wschodzie wyższe od średniej, zaś na północy poniżej średniej.

Lato w tym roku stało się kolejnym kamieniem milowym w długoterminowym trendzie globalnego ocieplenia, w ramach którego emisje gazów cieplarnianych zmieniają klimat planety.

We wtorek grupy aktywistów - wskazał Reuters - wezwały, by zaplanowana na listopad konferencja ONZ w sprawie klimatu COP26 w Glasgow została przełożona. Sieć skupiająca ekologiczne organizacje Climate Action Network uzasadniła, że w rozmowach powinni wziąć udział delegaci z ponad 190 krajów, co jest niemożliwe z powodu pandemii Covid-19. (PAP)

skib/ ap/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Adobe Stock

    Etiopia/ W 2024 roku na mpox zachorowało w Afryce blisko 54 tys. osób, zmarło ponad 1,1 tys.

  • Smog w mieście Lahaur (ang. Lahore), Pakistan, 16.11.2024. EPA/A. HUSSAIN. Dostawca: PAP/EPA

    Pakistan/ Szkoły w Pendżabie zamknięte z powodu smogu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera