Pionierski zabieg specjalistów WUM z wykorzystaniem „uszytej na miarę” endoprotezy

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Po raz pierwszy w Polsce specjaliści Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM) przeprowadzili zabieg z użyciem „uszytej na miarę” endoprotezy, z zachowaniem więzadła krzyżowego tylnego. Umożliwia to większą aktywność fizyczną chorego.

Operację wykonano u 57-letniego pacjenta w Klinice Ortopedii i Rehabilitacji Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (znajdującej się w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym). Głównym operatorem był dr. hab. Artur Stolarczyk, który wraz ze swym zespołem odbył wcześniej szkolenie z innymi ortopedami, m.in. z Austrii, USA, Anglii, Belgii i Francji.

Pacjent przed zabiegiem był aktywny, a jego staw przestał funkcjonować z powodu choroby zwyrodnieniowej. „Wszczepiono mu endoprotezę stawu kolanowego z zachowaniem więzadła krzyżowego tylnego. Implant był przygotowany tak, aby idealnie pasował do kości pacjenta. To pierwsza taka operacja w Polsce”- zapewniają w informacji przekazanej PAP specjaliści WUM.

Tego rodzaju implant jest przygotowywany w 3D na podstawie badania tomografii komputerowej, a potem transportowany z USA dla konkretnego pacjenta. Opracowuje się go z dokładnością do 0,1 mm, dlatego idealnie pasuje do budowy kości konkretnego pacjenta.

Endoproteza „szyta na miarę” z zachowaniem więzadła krzyżowego tylnego ma jeszcze tę zaletę, że pozwala na większą aktywność fizyczną chorego po zabiegu i lepiej odtwarzająca biomechanikę zdrowego kolana.

Lekarze WUM przewidują, że za trzy tygodnie chory będzie poruszał się bez kul, a po sześciotygodniowej rehabilitacji wróci do pełnej sprawności. Zapewniają, że operacja przebiegła pomyślnie, pacjent już w dniu operacji poruszał się o własnych siłach. (PAP)

Autor: Zbigniew Wojtasiński

zbw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie otrzyma 15 mln zł na rozwój badań klinicznych

  • Fot. Adobe Stock

    Gdańsk/ Naukowcy chcą stworzyć model skóry, wykorzystując druk 3D

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera