Nauka dla Społeczeństwa

18.08.2022
PL EN
31.08.2021 aktualizacja 03.09.2021

Diagnostykę najdrobniejszych zmian w tętnicach serca zainicjowali specjaliści WUM

dr Łukasz Kotłowski, fot. WUM dr Łukasz Kotłowski, fot. WUM

Specjaliści I Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM) zainicjowali program tzw. diagnostyki czynnościowej mikrokrążenia wieńcowego. Pozwala ona wykryć najdrobniejsze zmiany w tętnicach serca.

Pierwszy zabieg diagnostyki mikrokrążenia wykonał 23 sierpnia br. zespół WUM w składzie: dr hab. Łukasz Kołtowski, dr hab. Mariusz Tomaniak, mgr Iwona Wyszomirska, mgr Ewa Brauła oraz Tomasz Badylak. Wykorzystano w nim nowoczesny sprzęt diagnostyczny pozwalający na precyzyjną ocenę zmian w najdrobniejszych tętnicach serca.

W diagnostyce choroby wieńcowej standardem jest badanie koronarograficzne, pozwalające ocenić stan nasierdziowych tętnic wieńcowych. „Okazuje się jednak, że tętnice wieńcowe stanowią zaledwie fragment układu krążenia mięśnia sercowego, a pozostałe 90 proc. tworzone jest przez mikrokrążenie. Poszerzenie diagnostyki o ocenę mikrokrążenia jest wskazane u pacjentów z dolegliwościami stenokardialnymi, u których nie stwierdza się zmian w tętnicach wieńcowych (tzw. zespół INOCA i MINOCA)” – wyjaśnia w informacji przekazanej PAP dr hab. Łukasz Kołtowski.

Dolegliwości stenokardialne związane są chorobą niedokrwienną serca, nazywaną też chorobą wieńcową. Nazwa ta pochodzi od stenozy, czyli zwężenia tętnic wieńcowych powodującego niedokrwienie mięśnia sercowego. Skutkiem tego może być ból w klatce piersiowej, odczuwany np. podczas wysiłku fizycznego lub silnego stresu. Do zawężenia tętnicy najczęściej dochodzi na skutek odkładania się blaszki miażdżycowej w wewnętrznych ścianach tego naczynia.

Program diagnostyki mikrokrążenia jest realizowany w ramach Pracowni Kardiologii Inwazyjnej, I Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. (PAP)

Autor: Zbigniew Wojtasiński

zbw/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022