Uczelnie i instytucje

Naukowcy z Katedry Białorutenistyki UW stworzyli kurs dla Białorusinów ułatwiający adaptację w Polsce

źródło: Fotolia
źródło: Fotolia

Specjalny kurs językowo-kulturowy dla społeczności białoruskiej w Warszawie ruszy pod koniec sierpnia. Kurs opracowali pracownicy Katedry Białorutenistyki UW we współpracy ze Stowarzyszeniem Białoruski Młodzieżowy Hub. Za rekrutację odpowiada przedstawiciel Rzecznika Praw Obywatelskich.

Jak poinformowano na stronie internetowej UW, zapisy na kurs trwają do 10 sierpnia poprzez formularz online (https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfVo0GEnYA9nZUB8Ch_kzJR_BW3-ElaqS-LCkkt4kRbQfP74Q/viewform).

„Program obejmuje naukę języka polskiego od podstaw, tematy związane z realiami życia, różnicami kulturowymi, zawiera elementy polskiej historii, literatury, sztuki, polityki, a także informacje ze świata sportu” - poinformowano na stronie internetowej UW.

Kurs ruszy 30 sierpnia, a w jego pierwszej edycji będzie mogło wziąć udział 51 osób – mogą to być zarówno studenci UW, jak i inni Białorusini mieszkający w Warszawie. Zajęcia odbywać się będą do października, trzy razy w tygodniu, w godzinach wieczornych.

„Wiedza przekazana na zajęciach ma być przede wszystkim praktyczna. Chcemy, aby uczestnicy po zakończeniu kursu mieli narzędzia, by stawiać swoje pierwsze kroki w Polsce, żeby czuli, że mogą samodzielnie funkcjonować – być w stanie pójść na rozmowę kwalifikacyjną czy wynająć mieszkanie” – mówi dr hab. Radosław Kaleta z Katedry Białorutenistyki UW, cytowany na stronach internetowych uczelni.

W trakcie kursu organizowane będą kulturoznawcze zajęcia w terenie. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w wycieczkach po Warszawie według różnych scenariuszy tematycznych, np. Warszawa białoruska (ślady białoruskie w polskiej stolicy, groby znanych działaczy białoruskich), Warszawa historyczna (Stare Miasto, Łazienki Królewskie, Muzeum Powstania Warszawskiego, pomnik „Solidarności”, fakty ze wspólnej historii polsko-białoruskiej) czy Warszawa oczami młodych (miejsca zaproponowane przez studentów).

„Planujemy zaangażować polskich studentów - wolontariuszy jako współtwórców tras i przewodników, z którymi Białorusini będą mogli rozmawiać tylko po polsku. Chcemy też opowiedzieć o polsko-białoruskich związkach kulturowych na przykładzie znanych postaci, np. Ryszarda Kapuścińskiego, który urodził się w Pińsku czy Jerzego Giedroycia, który urodził się w Mińsku” – tłumaczy dr hab. Kaleta.

Jak podaje UW, w 2020 r. na Uniwersytecie Warszawskim uczyły się 534 osoby pochodzenia białoruskiego. Białorusini byli drugą najliczniejszą grupą wśród zagranicznych studentów długoterminowych po osobach pochodzących z Ukrainy.

„Ten trend utrzymuje się od 2012 roku (w 2011 Białorusini zajmowali pierwszą pozycję). Wśród aplikujących na studia na UW w ubiegłym roku było 2440 obcokrajowców, z czego 18,5 proc. pochodziło z Białorusi” - podano w informacji UW.

W czerwcu br. na potrzebę organizacji kursów języka polskiego dla migrantów z Białorusi zwracał uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich, który podkreślił, że „istnieje olbrzymie zapotrzebowanie na kursy języka polskiego dla migrantów z różnych grup wiekowych, którego organizacje pozarządowe nie są w stanie zaspokoić z uwagi na dużą liczbę przybywających do Polski Białorusinów”.

Zastępca RPO Stanisław Trociuk zwrócił się wówczas do przewodniczącego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich prof. dr. hab. inż. Arkadiusza Mężyka z prośbą o wparcie postulatu organizacji przez uczelnie wakacyjnych kursów językowych dla migrantów.

Rzecznik przesłał też pisma z prośbą o organizację tego rodzaju kursów do władz uniwersytetów nadzorowanych przez MEiN. Inicjatywa ta spotkała się z szerokim odzewem środowiska akademickiego, a RPO otrzymał liczne odpowiedzi od przedstawicieli polskich uczelni, w których rektorzy informowali o działaniach podejmowanych na rzecz białoruskich studentów w Polsce.

Zgodnie z przepisami, które weszły w życie 1 grudnia 2020 roku, osoby posiadające wizę humanitarną mogą bez dodatkowych zezwoleń podejmować legalnie pracę w Polsce.

Liczba obywateli Białorusi posiadających ważne zezwolenia na pobyt w Polsce przekroczyła w tym roku 30 tys. osób. Spośród osób posiadających ważne karty pobytu około 64 proc. to osoby w przedziale wiekowym 18–40 lat. Najczęściej zamieszkują województwa: mazowieckie (34 proc. osób), podlaskie (20 proc.), lubelskie (8 proc.), pomorskie (7 proc) oraz małopolskie (6 proc).

PAP - Nauka w Polsce

amk/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Gdańsk/ Wynalazek naukowców PG i GUMedu - sztuczna inteligencja wypełni dokumenty medyczne

  • 22.01.2025. Otwarcie Laboratoriów fizyki i nowoczesnych technik kryminalistycznych w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski

    Kraków/ Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej otworzył laboratorium kryminalistyczne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera