Stan psychiczny matki wpływa na stan uzębienia dzieci

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Depresja poporodowa matki czy słaba więź matki z dzieckiem sprawiają, że rzadziej szczotkuje ono zęby. Przy ocenie zdrowia jamy ustnej dzieci lekarze powinni więc przyjrzeć się także ewentualnym problemom matek.

Zdrowie psychiczne i nastawienie matek ma istotne znaczenie dla zębów dzieci - donoszą naukowcy.

Od dawna wiadomo, że regularne szczotkowanie chroni uzębienie przed próchnicą i wzmacnia dziąsła, a dotyczy to także dzieci. Tymczasem, np. w Japonii, gdzie przeprowadzono badanie, próchnica powszechnie występuje u maluchów poniżej 3. roku życia.

Specjaliści z Tohoku University Hospital przeanalizowali dane na temat aż 80 tys. par - matka dziecko, aby przyjrzeć się bliżej problemowi.

Jak się okazało, dzieci matek cierpiących na depresję poporodową lub z zaburzeniami więzi rzadziej szczotkowały zęby od tych, którym matki okazywały dużo uwagi i zaangażowania.

Badacze liczą, że uzyskane przez nich wyniki będą impulsem do zorganizowania lepszej pomocy matkom oraz skłonią lekarzy do uwzględniania stanu matki przy ocenie zdrowia dziecka. „Psychiczne zdrowie matki dostarcza ważnej informacji przy wyszukiwaniu dzieci zagrożonych próchnicą” - mówi dr Shinobu Tsuchiya.

W dalszych badaniach japoński zespół chce sprawdzić wpływ innych czynników środowiskowych na zdrowie jamy ustnej.

Więcej informacji na stronach:

https://www.tohoku.ac.jp/en/press/tooth_brushing_children_mothers_wellbeing.html

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/cdoe.12672 (PAP)

Marek Matacz

mat/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Australia/ Pierwszy w historii pingwin cesarski, który dotarł do Australii, wraca do Antarktyki

  • Fot. Adobe Stock

    Rosja/ Naukowcy odkryli tygryska szablozębnego sprzed 32 tys. lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera