Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
29.07.2021 aktualizacja 29.07.2021

Naukowcy zbadali, jak mózg tworzy poczucie piękna

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Niemieccy badacze sprawdzili, w jaki sposób widok pięknego krajobrazu wywołuje w mózgu estetyczne odczucia. Wynik ich zaskoczył, a zdobytą wiedzę można wykorzystać w wielu dziedzinach - od psychologii, po sztuczną inteligencję.

Dlaczego góry, las czy morze wydają się ludziom piękne? Okazuje się, że nawet na tak abstrakcyjne pytanie nauka może poszukiwać odpowiedzi. Postanowili jej udzielić specjaliści z Instytutu Estetyki Empirycznej im. Maxa Plancka.

Wszelkie odczucia, których człowiek doznaje rodzą się w mózgu. Dlatego naukowcy pokazywali grupie ochotników nagrania z pięknymi krajobrazami i jednocześnie analizowali ich mózgi z pomocą techniki rezonansu magnetycznego.

Rezultaty nieco ich zaskoczyły.

„Spodziewalibyśmy się, że sygnały związane z doznaniami estetycznymi zaobserwujemy tylko w układzie nagrody. Jednak, wbrew oczekiwaniom, kiedy ochotnicy oglądali materiały wideo, zauważyliśmy tego typu reakcje już w rejonach związanych ze wzrokiem. Aktywacja mózgu nastąpiła zaraz obok rejonów odpowiadających za rozpoznawanie na filmach fizycznych cech, takich jak rozplanowanie sceny, czy obecność ruchu” - opowiada dr A. Ilkay Isik, główna autorka publikacji, która ukazała się w piśmie „Frontiers in Human Neuroscience”.

Naukowcy spekulują, że zaobserwowane sygnały mogą odzwierciedlać elementarne formy postrzegania piękna.

„Kiedy widzimy coś, co wykracza poza nasze oczekiwania, lokalne regiony tkanki mózgu generują niewielkie ‘atomy’ pozytywnych odczuć. Połączenie wielu takich zaskakujących sygnałów z różnych części systemu wzrokowego wytwarza doświadczenie przyjemne estetycznie” - wyjaśnia współautor odkrycia dr Edward Vessel.

Jak podkreślają badacze, nie tylko pomaga ono zrozumieć naturę piękna, ale także innych istotnych zagadnień, w których istotna jest percepcja otoczenia oraz emocje.

Może np. wskazać na sposoby, jakimi naturalne środowisko wpływa na samopoczucie człowieka, czy pomóc badaniach nad zdrowiem psychicznym lub sztuczną inteligencją.

Więcej informacji na stronach:

https://www.aesthetics.mpg.de/en/the-institute/news/news-article/article/how-the-brain-paints-the-beauty-of-a-landscape.html

https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fnhum.2021.676032/full

Marek Matacz

mat/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024