Ministerstwo Edukacji i Nauki

09.05.2021
PL EN
17.04.2021 aktualizacja 17.04.2021

Krzyk człowieka może sygnalizować różne emocje

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Ludzkie krzyki sygnalizują więcej emocji niż tylko strach i są bardziej zróżnicowane akustycznie, niż wcześniej sądzono - wynika z badania opublikowanego na łamach PLOS Biology.

Ludzie i pozostałe naczelne często używają krzyku jako sygnału alarmowego i jest on odbierany jako dźwięk negatywny, symbolizujący m.in. konflikty czy wystąpienie zagrożenia. Jednak jasne było, że człowiek może krzyczeć nie tylko w sytuacjach zagrożenia - mogą mu towarzyszyć np. rozpacz lub euforia. Zespół naukowców z Uniwersytetu w Zurychu w Szwajcarii postanowił zbadać różne rodzaje krzyków ludzi i sprawdzić, czy mogą być inaczej odbierane.

Aby to sprawdzić, poproszono dwunastu uczestników badania o wykrzyczenie pozytywnych i negatywnych emocji, które mogą być wywołane przez różne sytuacje. Inna grupa osób oceniała emocjonalny charakter krzyków i klasyfikowała je na różne kategorie. Podczas słuchania, każdą z osób oceniających skanowano dzięki funkcjonalnemu rezonansowi magnetycznemu (fMRI).

Wyniki ujawniły występowanie sześciu różnych rodzajów krzyków, sygnalizujących takie emocje jak ból, złość, strach, przyjemność, smutek i radość. Badaczy zaskoczył fakt, że słuchacze reagowali szybciej i wykazywali większą wrażliwość percepcyjną na krzyki pozytywne niż alarmujące. Krzyki nie-alarmujące wywoływały większą aktywność neuronalną w wielu obszarach słuchowych i czołowych mózgu. Zdaniem autorów odkrycia te dostarczają dowodów na to, że krzyki są bardziej zróżnicowane pod względem sygnalizacji i komunikatywności u ludzi, niż do tej pory sądzono.

Z kolei krzyk sygnalizujący niebezpieczeństwo był odbierany jako nieprzyjemny, a badani reagowali na niego wolniej. Dodatkowo, taki dźwięk wywołał bardzo mały sygnał neuronalny, co - według badaczy - może przeczyć założeniu, że naczelne są szczególnie wrażliwe na niepokojące sygnały płynące z otoczenia.

“Wyniki są zaskakujące w tym sensie, że od dawna uważano, że funkcją krzyku u naczelnych, w tym człowieka, jest alarmowanie o zagrożeniu. Jednak u ludzi, jak się okazuje, może on też sygnalizować inne emocje, takie jak radość” - tłumaczy Sascha Frühholz, profesor z Uniwersytetu w Zurychu w Szwajcarii, jeden z autorów badania.

Dlaczego krzyk u ludzi zyskał inne cechy emocjonalne? Naukowcy tłumaczą, że najprawdopodobniej jest to krok ewolucyjny, powstały w wyniku wytworzenia się między ludźmi złożonych relacji społecznych.

“Wydaje się, że sygnalizowanie pozytywnych emocji nieco przyćmiło pierwotną funkcję krzyku u ludzi jako alarmu o zagrożeniu” - twierdzą badacze.

Źródło: https://journals.plos.org/plosbiology/article?id=10.1371/journal.pbio.3000751 (PAP)

autorka: Agnieszka Niewińska - Lewicka

anl/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021