Ministerstwo Edukacji i Nauki

09.05.2021
PL EN
25.03.2021 aktualizacja 25.03.2021

Zastawka serca może rosnąć wraz z pacjentem

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Powstała pokryta komórkami zastawka serca, która rośnie razem z organizmem. Wszczepione jagniętom zastawki tego rodzaju działały przez rok, a w przyszłości - według naukowców - mają szansę pomagać dzieciom z wrodzonymi chorobami serca.

Łącząc inżynierię tkankową i medycynę regeneracyjną specjaliści z University of Minnesota opracowali nowy, potencjalnie przełomowy rodzaj sztucznych zastawek serca. Dołączenie żywych komórek pozwala otrzymanym organom regenerować się i rosnąć.

Niektórzy mali pacjenci potrzebują protez zastawek, ale obecnie stosowane z czasem wapnieją i nie rosną razem z dziećmi. Z tego powodu, zanim osiągną dorosłość, młode osoby muszą przejść nawet pięć niebezpiecznych i kosztownych operacji na otwartym sercu.

Autorzy nowego wynalazku stworzyli kolagenowe rusztowanie w kształcie trzech połączonych z sobą rurek, na których, po wszczepieniu osiadają żywe komórki.

Po implantacji czterem jagniętom zastawki pierwszej generacji w czasie 52 tygodni urosły, ale część krwi się w nich cofała, a ponadto z czasem działały coraz gorzej. Druga generacja zawierała jednak dodatkowy „rękaw”, który poprawiał dynamikę wzrostu zastawki i zapobiegał spadkom ciśnienia krwi.

Zastawki zwiększały swoje rozmiary i po wszczepieniu ich jagniętom działały przez rok. Jednocześnie zwapnienia zachodziły w nich wolniej, niż w używanych obecnie bioprotezach.

Badacze chcą przeprowadzić dalsze testy na większej liczbie zwierząt, co pozwoli lepiej ocenić długoterminowe działanie zastawek.

Więcej informacji na stronie https://stm.sciencemag.org/content/13/585/eabb7225, wideo: https://www.eurekalert.org/multimedia/pub/259434.php?from=496585 (PAP)

Marek Matacz

mat/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021