18.04.2021
PL EN
26.02.2021 aktualizacja 26.02.2021

Polscy i amerykańscy specjaliści zaczynają współpracę w walce z rakiem

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie rozpoczął współpracę z amerykańskim National Cancer Institute (NCI), której celem jest rozwój wysokiej jakości badań nad profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób nowotworowych.

Porozumienie, podpisane 23 lutego br., będzie obejmowało sześć głównych obszarów - poinformował NIO-PIB w przesłanym komunikacie.

Pierwszy z nich to profilaktyka nowotworów. W tej dziedzinie obie instytucje będą kontynuowały dotychczasową współpracę w ramach badań nad tytoniem i szczepieniami przeciw HPV oraz nad zmniejszeniem wpływu pandemii COVID-19 na opiekę onkologiczną.

Drugi obszar to strategie kontroli nowotworów, który obejmie projekty związane ze zwalczaniem tego typu chorób w Polsce i Stanach Zjednoczonych.

W ramach rozwoju badań naukowych w onkologii prowadzona będzie z kolei współpraca dotycząca badań podstawowych, przedklinicznych i klinicznych o globalnym zasięgu.

Obszar zarządzania danymi będzie natomiast obejmował opracowanie wspólnych baz danych na rzecz oceny diagnostyki i leczenia chorych na nowotwory. Pozwolą one m.in. na uzyskiwanie danych z praktyki klinicznej.

Część poświęcona nowym technologiom w profilaktyce i zwalczaniu nowotworów będzie zaś obejmowała badania nad różnymi technologiami do zastosowania w walce z nowotworami, w szczególności nad telemedycyną, sztuczną inteligencją oraz robotyką.

Kolejna dziedzina będzie dotyczyła edukacji i szkoleń - m.in. zostanie utworzona Szkoła Epidemiologii Nowotworów, którą poprowadzą polscy i amerykańscy wykładowcy – liderzy w obszarze epidemiologii oraz metodologii badań naukowych.

National Cancer Institute (NCI) to główna agencja rządu federalnego w Stanach Zjednoczonych zajmującą się badaniami oraz edukacją w zakresie nowotworów.

Z kolei Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy jest obecnie największą placówką onkologiczną w Polsce. Jej misja to tworzenie standardów w onkologii, wdrażanie Narodowej Strategii Onkologicznej, rozwój innowacji, a także prewencja, diagnostyka, leczenie i edukacja.

Obie instytucje z powodzeniem współpracowały w przeszłości przy projektach badawczych, a obecnie zawarte porozumienie ma umożliwić dalszą współpracę oraz jej rozszerzenie na nowe, wymienione wyżej obszary.

„Jestem przekonana, że współpraca będzie bardzo owocna. Zarówno my, jak i nasi amerykańscy Partnerzy, skorzystamy z niej wiele. Z uwagi na to, że rak nie ma przynależności geograficznej i jest on problemem ogólnoświatowym, uważam, że tylko międzynarodowa kooperacja, wymiana doświadczenia i wiedzy pozwoli nam skutecznie zwalczać nowotwory” - powiedziała podczas podpisania porozumienia, cytowana w komunikacie prof. Iwona Ługowska, pełnomocnik dyrektora ds. współpracy międzynarodowej z NIO-PIB.

„Zarówno Polska, jak i Stany Zjednoczone w ostatnich dziesięcioleciach poczyniły ogromne postępy w zmniejszeniu zachorowań na nowotwory poprzez ograniczenie palenia tytoniu wśród społeczeństwa oraz wdrażanie innowacji w zakresie kontroli i leczenia raka. Jednakże rak nadal pozostaje głównym zagrożeniem dla zdrowia w obu krajach, dlatego tylko pracując razem oraz opierając się na historii partnerstwa, jesteśmy przekonani o skuteczniejszym wdrażaniu innowacji w walce z rakiem” - dodał dr Mark Parascandola, dyrektor działu badań i szkoleń w NCI.

Podpisanie porozumienia pomiędzy obiema Instytucjami koordynowała Polsko-Amerykańska Fundacja Alliance for Innovation (AFI), która wspierać będzie obie instytucje w kwestiach organizacyjno-administracyjnych.

„Celem naszej Fundacji jest rozwój współpracy polsko-amerykańskiej w dziedzinach nauki, kultury i biznesu. Podpisanie porozumienia między tak ważnymi jednostkami zajmującymi się walką z nowotworami ma ogromne znaczenie dla pacjentów i środowiska onkologicznego, a także dla dalszego zacieśniania współpracy polsko-amerykańskiej, które wspiera Fundacja. Jako organizacja wspierająca, dołożymy starań, aby współpraca badawcza przebiegała sprawnie i nie była zaburzana, ani spowalniana przez kwestie organizacyjne, komunikacyjne czy administracyjne” - deklarował prezes zarządu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Alliance for Innovation, Marcin Hańczaruk.

Ze względu na obecną sytuację pandemiczną ceremonia podpisania porozumienia odbyła się w formie zdalnej.

Ze strony NIO-PIB umowę podpisał prof. Jan Walewski - dyrektor Instytutu, a ze strony NCI podpis złożył dr Satish Gopal - dyrektor Center for Global Health.

Więcej informacji na stronie: https://www.pib-nio.pl/23-lutego-2021r-polscy-i-amerykanscy-naukowcy-lacza-sily-w-walce-przeciw-nowotworom/ (PAP)

mat/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2021