Nauka dla Społeczeństwa

24.04.2024
PL EN
23.02.2021 aktualizacja 23.02.2021

NASA zaprezentowała film nagrany podczas lądowania na Marsie

Lądowanie łazika Perseverance na powierzchni Marsie. Zdjęcie z kamery zamontowanej na platformie, z której na linach wypuszczono łazika w końcowym etapie lądowania. Źródło: NASA/JPL-Caltech. Lądowanie łazika Perseverance na powierzchni Marsie. Zdjęcie z kamery zamontowanej na platformie, z której na linach wypuszczono łazika w końcowym etapie lądowania. Źródło: NASA/JPL-Caltech.

Amerykańska agencja kosmiczna zaprezentowała w poniedziałek kilkuminutowy film nagrany przez podczas manewru lądowania Peserverance na Marsie. Łącznie użyto pięć kamer zamontowanych na różnych elementach łazika.

Lądowanie Perseverance nastąpiło 18 lutego. Po siedmiu minutach lotu przez atmosferę, amerykański łazik łagodnie osiadł na powierzchni Czerwonej Planety. Tuż po tym przysłał niewyraźne, czarno-białe zdjęcie będące swego rodzaju komunikatem dla naukowców „wylądowałem i jestem cały”. W kolejnych dniach do centrum kontroli lotu sukcesywnie spływały dalsze dane. Przesłano także dane z kamer nagrywających manewr lądowania. Materiał ten zaprezentowano w poniedziałek 22 lutego.

Łącznie użytych było pięć kamer zamontowanych na różnych elementach statku kosmicznego. Dwie kamery pracowały na tylnej osłonie (to one zarejestrowały otwarcie spadochronu). Kamera na module lądowania pokazywała widok w dół (w tym górną część łazika). Z kolei na samym łaziku jedna kamera patrzyła w dół, a druga w górę.

Na pokazanych przez NASA ujęciach widać moment rozkładania się spadochronu, widok z kamery w dół na Marsa, widok z łazika na moduł lądowania, moment odrzucenia osłony, a także kłęby kurzu wzbudzone silnikami w końcowym etapie lądowania oraz odlot platformy lądującej po udanym opuszczeniu na linach łazika na powierzchnię planety.

„Wreszcie mamy widok z bliska na to, co nazywamy siedmioma minutami grozy podczas lądowania na Marsie. Od eksplozywnego otwarcia spadochronu, po lądowanie z włączonymi silnikami powodującymi kłęby pyłu, aż do dotknięcia gruntu. To absolutnie, niesamowicie inspirujące” - powiedział Michael Watkins, dyrektor NASA Jet Propulsion Laboratory.

„Gdybyśmy oglądali western w starym stylu, to powiedziałbym, że naszym bohaterem była platforma lądowania oddalająca się powoli na tle zachodzącego Słońca, ale tak naprawdę nasi bohaterowie są tutaj na Ziemi” - powiedział Matt Wallace z JPL, zastępca kierownika misji Mars 2020 Perseverance.

„25 lat czekałem na szansę zobaczenia lądowania sondy kosmicznej na Marsie. Było warto. Możliwość podzielenia się tym ze światem to wspaniała chwila dla naszego zespołu” - dodał Wallace.

Celem projektu Mars 2020 jest poszukiwanie dawnych środowisk zdolnych do podtrzymywania życia biologicznego, identyfikacja śladów potencjalnego dawnego życia marsjańskiego, badania geologiczne i meteorologiczne, a także testy technologiczne dla przyszłej załogowej wyprawy na Czerwoną Planetę (testy możliwości latania dronem w atmosferze Marsa oraz skuteczność produkcji tlenu z jej składników).

Łazik Perseverance wylądował w kraterze Jezero. Na obszarze tym przypuszczalnie było kiedyś jezioro i wpływały do niego rzeki.

Film jest dostępny tutaj. (PAP)

cza/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024