Joanna Stojer-Polańska - opowieści o kryminalistyce i zwierzętach na służbie

Fot: Źródło: Joanna Stojer-Polańska
Fot: Źródło: Joanna Stojer-Polańska

Zwierzęta zajmują ważne miejsce w poszukiwaniu śladów przestępstw. To ich pracy poświęcona jest znacząca część działań popularyzatorskich Joanny Stojer-Polańskiej - naukowczyni, konsultantki, autorki książek, warsztatów dla dzieci, młodzieży i dorosłych, wystaw z zakresu kryminalistyki.

Joanna Stojer-Polańska jest jednym z finalistów tegorocznej edycji konkursu Popularyzator Nauki, w kategorii Naukowiec.

Jej specjalizacja to kryminalistyka, co oznacza, że interesuje ją m.in. szukanie śladów po przestępstwach. Dodatkowo jej pasja to zwierzęta na służbie, promuje więc także działania zwierząt w zakresie pracy z kryminalistycznymi śladami. Kandydatka pracuje jako wykładowca akademicki w dziedzinach kryminalistyki, kryminologii oraz zwalczania przestępczości. Oprócz zajęć ze studentami i opieki nad kołem naukowym, pracuje w interdyscyplinarnych zespołach i stara się promować współpracę naukowców z praktykami z organów ścigania oraz wymiaru sprawiedliwości.

Od kilkunastu lat zajmuje się także popularyzacją wiedzy z zakresu badań kryminalistycznych oraz na tematy dotyczące zwierząt na służbie. Jak mówi „zwierzęta mają niezwykle umiejętności ‘widzenia’ śladów, których ludzie nie są w stanie zaobserwować”. Chodzi przede wszystkim o węch psów służbowych.

Początkowo swoje popularyzatorskie zainteresowania realizowała w studenckim kole naukowym. Teraz, aby dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem, sięga po różnorodne sposoby. Jednym z nich są zajęcia prowadzone na ośmiu uniwersytetach dla dzieci i młodzieży, gdzie opowiada m.in. o tym, jak badać ślady, czy jak pracują psy i konie policyjne. Prowadziła również zajęcia na Chęcińskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku i w ramach Uniwersytetu Młodego Odkrywcy na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach (2019-2020). Współtworzyła scenariusze lekcji „Dlaczego detektyw pracuje w rękawiczkach?” oraz „Surowe karanie przestępców jest słuszne”, które stanowią bezpłatny materiał do zajęć dla nauczycieli szkół podstawowych. W roku 2015-2016 prowadziła także zajęcia dla nauczycieli w ramach Ekspedycji Ekspertów na rzecz promowania metody pytań i doświadczeń wypracowanej w Fundacji Uniwersytet Dzieci w Krakowie.

Na swoim koncie ma także liczne warsztaty m.in. na temat pracy detektywa zorganizowane z okazji Geekowego Dnia Dziecka, w ramach imprezy I Fink U Geeky (2014, Kraków), warsztaty dla dzieci i młodzieży „Tajemnice walizki kryminalistycznej” prowadzone podczas Festiwalu Kryminału w Kutnie (2015), webinarium na temat rozwiązywania zagadek kryminalnych dla finalistów konkursu kryminalistycznego Wydawnictwa Znak (2015), warsztaty popularyzujące kryminalistykę dla grupy polsko-niemieckiej w ramach projektu dla dzieci w Zamku Trebnitz pod Berlinem w maju 2017 („Na tropie tropów” ), we wrześniu 2018 („Na tropie nauki i sztuki”) i w lutym 2020. W Pracowni Arete w Krakowie prowadzi warsztaty plastyczno-kryminalistyczne w ramach „Ekspedycji w głąb nauki” - cyklu zajęć popularnonaukowych dla dzieci.

Również różnorakie, promujące naukę imprezy nie są jej obce. Brała na przykład udział w Śląskim Festiwalu Nauki w 2017 roku i w Pikniku Naukowym na Stadionie Narodowym w roku 2018, gdzie przygotowała stanowisko kryminalistyczne z psami służbowymi. Podczas kilku edycji Poznańskiego Festiwalu Kryminału „Granda” wygłosiła referaty z przesłaniem, że nie istnieje zbrodnia doskonała. Uczestniczyła w wydarzeniu Serialis – Międzynarodowym Festiwalu Seriali w Katowicach w 2016 roku, gdzie przedstawiała uczestnikom wyniki badań pracy doktorskiej dotyczące oddziaływania seriali kryminalnych.

Poza tym współpracuje z dziennikarzami, którzy zajmują się przestępczością i patologiami społecznymi (Onet, Interia, Newsweek, Dzień Dobry TVN, TVN24, Ktokolwiek Widział Ktokolwiek Wie, 997).

W czasie pandemii część swoich działań przeniosła do sfery wirtualnej. Przykładem mogą być wykłady w serwisie „Wszechnica” (https://wszechnica.org.pl/szukaj/stojer).

Prowadzi także wykłady otwarte i spotkania w bibliotekach dla czytelników swoich książek. Pozycje te opowiadają m.in. o przygodach „funkcjonariuszy na czterech łapach i czterech kopytach”, czyli o przygodach psów i koni podczas ich pracy. W sumie sześć tytułów jest uzupełnionych historyjkami i ilustracjami autorstwa jej córek w wieku 11 i 10 lat. Joanna Stojer-Polańska jest także redaktorką pięciu książek dla dorosłych z serii "Przypadki kryminalne" i autorką lub współautorką takich pozycji jak „Ślady kryminalistyczne”, czy „Konie domowe i służbowe. W poszukiwaniu śladów kryminalistycznych”.

Za swoje największe osiągnięcie uznaje zrealizowanie marzenia o napisaniu wspólnie z córkami wspomnianych pięciu książek o zwierzętach na służbie -„Psy domowe i służbowe”, „Konie domowe i służbowe”, „Niesamowite przygody funkcjonariuszy na 4 łapach i 4 kopytach. W trosce o bezpieczeństwo” oraz „Niesamowite przygody funkcjonariuszy na 4 łapach i 4 kopytach. W poszukiwaniu śladów kryminalistycznych”, "Na tropie i w akcji. Poszukiwanie śladów kryminalistycznych i działania bojowe". Praca nad książkami poprzedzona była wspólnymi wyprawami do miejsc, gdzie te zwierzęta przebywają i pracują.

Joanna Stojer-Polańska jest laureatką konkursu eNgage zorganizowanego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej za popularyzatorski projekt „Kryminalistyka, czyli rzecz o szukaniu śladów oraz zwierzętach na służbie” (2014-2015). Jest również finalistką czwartej edycji konkursu Inter organizowanego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej (2015), gdzie przedstawiła projekt "Samobójstwo, zabójstwo, nieszczęśliwy wypadek, a może zbrodnia doskonała? Frapujące przypadki w kryminalistyce i medycynie sądowej”. Dwukrotnie zakwalifikowała się do półfinału konkursu FameLab. Co może szczególnie zaciekawić miłośników zwierząt, na zajęciach na uczelni, w bibliotekach, podczas promocji książek czy na warsztatach dla dzieci i młodzieży często towarzyszą jej psy.

PAP - Nauka w Polsce

mat/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Loreal-Unesco/ Fot. Marcin Oliva Soto

    Sześć wybitnych polskich badaczek z nagrodą L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki

  • 06.04.2024. Na zdjęciu Marek Safjan. PAP/Marcin Obara

    Prof. Marek Safjan doktorem honoris causa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera