
Z pomocą aktywacji określonych genów naukowcy sprawili, że skóra dojrzałych myszy nabrała zdolności do regeneracji typowej dla noworodków. Na przykład rany w niej goiły się bez pozostawiania blizn.
Jak wyjaśniają specjaliści z Washington State University, ssaki mają stosunkowo słabe zdolności regeneracji tkanek w porównaniu do innych organizmów. Np. salamandry potrafią odtwarzać nie tylko skórę, ale nawet całe kończyny.
Jednak klucz do odblokowania regeneracyjnych zdolności ssaków w tym człowieka może leżeć w poznaniu wczesnych etapów ich rozwoju. W tym bowiem czasie możliwości te są znacznie większe.
„Możemy badać inne organizmy, szukając inspiracji, ale możemy też dowiedzieć się wiele o regeneracji, badając nasz gatunek. Odtwarzamy nowe tkanki w okresie życia, kiedy rośniemy” - podkreśla prof. Ryan Driskell autor publikacji, która ukazała się w piśmie „eLife”.
Jego zespół zainspirował się wynikami uzyskanymi przez dra Michaela Longakera ze Stanford University, który - przeprowadzając ratujące życie operacje na płodach - zauważył, że urodzone potem dzieci nie mają żadnych blizn.
Badacze w pewnych komórkach skóry (fibroblastach w warstwie brodawkowej) u nowonarodzonych myszy zidentyfikowali cząsteczkę o nazwie Lef1, która aktywuje geny uczestniczące w rozwoju skóry. Komórki te znajdują się w warstwie umieszczonej blisko, pod powierzchnią, nadającej skórze jędrność i młody wygląd.
U dorosłych osobników cząsteczka ta praktycznie nie jest obecna. Kiedy jednak badacze wprowadzili ją do komórek dojrzałych myszy, skóra tych zwierząt nabrała zdolności gojenia ran bez tworzenia blizn. W zregenerowanej tkance rosły nawet włosy oraz pojawiała się gęsia skórka. Takich zdolności nie mają blizny.
„Byliśmy w stanie wziąć wrodzoną zdolność młodej skóry noworodków do regeneracji i przenieśćją do starej skóry. Pokazaliśmy, że zasadniczo taki rodzaj regeneracji jest możliwy” - opowiada autor dokonania prof. Ryan Driskell.
Aby uzyskane wyniki wykorzystać w celu pomocy ludziom, potrzebnych będzie jeszcze wiele badań - podkreślają naukowcy. Zaznaczają jednak, że odkrycie oznacza „fundamentalny postęp”.
W dalszych pracach chcą oni dokładnie ustalić, w jaki sposób Lef1 i inne cząsteczki pozwalają na naprawę skóry. Stworzyli też dostępną dla innych naukowców bazę danych z ważnymi dla tego typu badań cząsteczkami RNA - http://skinregeneration.org.
To cząsteczki, które przenoszą informację z genów do komórki. Właśnie m.in. ich analiza pozwoliła badaczom dokonać ich odkrycia.
Więcej informacji na stronach:
https://news.wsu.edu/2020/09/29/discovery-enables-adult-skin-regenerate-like-newborns/
https://elifesciences.org/articles/60066
mat/ zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.